| ralucaralu a întrebat:

La ecuatia de gradul 2, daca nu exista nici un c, cat se ia? De ex: 2x la patrat + 5x=0. Se ia 1 sau 0?

Răspuns Câştigător
| kidulinha a răspuns:

Nu e adevarat ce a zis Ray.
In functia de gradul 2, daca nu ti-l da pe C, inseamna ca e 0, pentru ca 0 este elementul neutru in adunare ( pentru ca este o adunare ax patrat+bx+c). Deci se ia 0.
La inmultire se ia 1. Si stii dc? pentru ca la adunare, daca aduni 0, nu se intampla nimic. Daca aduni 1, se schimba.
Iar daca inmultesti cu 0, produsul se schimba, dar daca inmultessti cu 1 nu se schimba.

1 răspuns:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dacă nu ai C, dai factor comun x şi îţi iese x(2x + 5)=0, de unde x ∈ {0; - 5/2}