| Diiana232997 a întrebat:

La evaluarea nationala la limba romana clasa a 8-a ne da cumva si din Miorita?
Iar la schita, fabula, basm...etc, trebuie sa stim si demonstratia sau doar caracterizarile?
De exemplu la schita trebuie sa stim caracteristicile schitei, caracterizarea personajelor si demonstratia ca este schita?

4 răspunsuri:
| Pixel2009 a răspuns:

Nu, nu o sa fie nimic teorie. Trebuie doar sa stii unele caracteristici ale schitei, basmului, etc. pentru a putea face o apartenenta, in caz ca se va da.
Sper ca te-am ajutat :*

| n0name a răspuns:

Buna. nu.nu e in programlaughing pai eu am invatat caracteristicile si demonstratia. Comentariul nu l-am invatat, ca nu ne da d-astea laughing. probabil ne da sa demonstram apartententa la un gen literar si o compunere descriptivalaughing Succes:* funda?

| Andreeaツ a răspuns:

Mai bine citesti programa Programa EVALUAREA NATIONALA 2011 - Limba si literatura romana sa te lamuresti mai bine :
O poti lua de pe site-ul acesta
http://mate.info.ro/......romana.pdf
Sper ca te-am ajutat

| Smara_8318 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti nimic din Miorita. la evaluarea nationala se dau texte la prima vedere. trebuie sa stii doar definitia si caracteristicile...uhm nuvelei, schitei, fabulei, pastelului, baladei si cam atat parca thinking oricum sunt cuprinse in programa cele pe care trebuie sa le stii.programa o gasesti pe edu.