| Alexa_5358 a întrebat:

La evenimentul dupa 24 ianuarie a trebuit sa fac un referat la istorie mai trebuie sa fac o singura chestie . Ce parere am eu despre acest eveniment. Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
| Floryannos a răspuns:

Sall... pai sincer poti scrie ceva de geu asta,, În 1859, Adunarea Electivă a Ţării Româneşti s-a pronunţat pentru alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan Cuza, realizând astfel unirea Ţării Româneşti cu Moldova. Conferinţa puterilor garante de la Paris (26 martie-25 august 1859) a recunoscut dubla alegere a lui Cuza ca domn al celor două Principate. Pe 4 decembrie 1861 Poarta recunoaşte unirea pe durata domniei lui Cuza.``