| Anonim333343544443 a întrebat:

La facultate trebuie sa mergi in fiecare zi la cursuri sau poti sa mergi doar la examen?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Depinde ce doresti sa ajungi in viata si ce cunostinte vrei sa acumulezi.
Daca vrei doar sa ai o diploma ca ai absolvit o facultate, te poti duce doar la examen, daca vrei sa evoluezi si sa pui in practica ceea ce ai invatat, atunci urmeaza cursurile facultatii.
Fiica mea face facultatea la buget si are si un job, 2 zile munca 2 zile liber.
Asa ca, in zilele libere merge la facultate, dar cu notitele este la ziwinking si nici restante nu are..deci se poate.
O zi bunahappy

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu am absolvit la o facultate de stat, dar aici, prezența era aproape obligatorie.
În facultate, nu te strigă pe nume, precum în liceu, cu catalogul în față. Ci, prin sala de curs, circulă, din mână în mână o foaie, unde fiecare își scrie numele. Poți adăuga și numele colegului absent, dar o faci pe riscul tău. Dacă sunteți puțini în sală, iar înșelăciunea iese la iveală...
Cu timpul, e lesne de înțeles, profesorii se familiarizează cu chipul studenților, prezenți la cursuri, iar prezența scrisă devine aproape inutilă. Sunt profesori care, nici măcar nu te acceptă la examen, dacă nu ai prezență la cursuri.
Nu prea îți recomand să absentezi. E vorba de cursuri, de notițe... Asta, pe lângă bibliografia, ce sunteți obligați să o studiați.