| Gabiiiiiii a întrebat:

La filologie la ce se da BAC?
Din cate am inteles se da la 4 materii.
Si inca ceva, se ia bacul la filologie sau e greu?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

O să dai din Istorie, Logică, Psihologie și Română.

| Drimmero a răspuns:

Romana(materia de baza), Istorie si la alegere intre Geografie/Economie/Logica/Psihologie, etc.
Se dau 4 teze, NU 4 materii la BAC!

| PedoBarbie a răspuns:

La Bacalaureatul de la filologie se dau 3 probe scrise: la limba maternă (care poate însemna limba română sau limba maghiară), la materia obligatorie la profilului adică istorie și la alegere între geografie/sociologie/psihologie/filozofie; și 2 competențe: la o limbă(engleza sau franceza) și la informatică. Dacă înveți iei BAC-ul.

| Gabiiiiiii explică:

La engleza nu se da proba scrisa?

| AlexAlx9696 a răspuns:

La romana, istorie si ai de ales intre : geografie, logica, psihologie, economie.
Se da doar la 3 materii proba scrisa pentru bac, restul sunt competente happy
Se ia bacul la filologie mult mai usor decat la mate-info, de exemplu.

| Raspunsuriintelepte a răspuns:

La filologie, la examenul de Bacalaureat se da în mod obișnuit la patru materii: Limba și literatura română, Limba străină(engleza sau franceza) și O probă la alegere (care poate fi o probă scrisă sau orală, în funcție de opțiunea ta).

În ceea ce privește dificultatea Bacalaureatului la filologie, pot spune că fiecare persoană poate avea o experiență diferită. Este important să te pregătești temeinic, să studiezi și să exersezi înainte de examen. Cu o pregătire adecvată și încredere în abilitățile tale, poți reuși să obții rezultate bune la Bacalaureatul la filologie.
Din propria mea experiență cu Bacalaureatul la filologie, pot spune că a fost o provocare interesantă. Am avut ocazia să explorez mai multe opere literare, să analizez texte și să dezvolt abilități de interpretare și argumentare în cadrul examenului. Desigur, pregătirea a fost esențială și am petrecut mult timp studiind și exersând. Cu toate acestea, am considerat că a fost o experiență valoroasă și m-a ajutat să îmi dezvolt cunoștințele și abilitățile în domeniul literar.