| anonim_4396 a întrebat:

La scoala niste colegi au inceput sa isi bata joc de mine, cand stau in banca ca azi de exemplu, eu vorbeam cu ei si ei au inceput sa arunce cu creta in noi.. Rad de mine fara nici un motiv, si ma fac sa ma simt prost.
Credeteti ca trebuie sa le ard o mama de bataie?

Răspuns Câştigător
| BassBooster a răspuns:

Salut. Îţi spun eu cum stă treaba, sunt într-un liceu de proşti, plin de proşti smecheri, care numai gura sunt de ei.

Trebuie să iei atitudine, dacă crezi că le poţi face faţă de unul singur, încară-i pe fiecare, dacă nu, mai cheamă-ţi un coleg care crezi ca poate face faţă cu tine... Dacă nu ii pui la respect, o să continue deoarece ei văd că eşti prost, că nu poţi face nimic.
Dă-le la fiecare o dreaptă încât să cadă pe jos şi crede-mă că nu vor mai avea treabă cu tine.
Am trecut şi eu prin ce ai trecut tu, mă gândeam să le dau pace, să nu îi bag în seamă deoarece sunt nişte figuranţi, dar, pe zi ce trecea, era tot mai rău. Ma făceau în toate felurile, deşi ei erau nişte ţigani făra viitor. Am luat atitudine şi le-am dat frate, să ştiu că o săptamână nu-i mai văd pe la şcoala. Aşa a şi fost, dar... îţi spun să ii pui doar la respect, dacă se ajunge mai departe, ca de exemplu să intre in spital sau mai ştiu eu ce, poţi sa fi exmatriculat, sau nota scazuta...

Ai grijă şi succes. happy

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu.
Da-le pace, nu ii baga in seama si se vor calma la un momentdat. Sunt prosti si needucati daca se iau de tine fara sa fie provocati. Nu ii pooti ''vindeca'' de chestia asta. Nu trebuie sa te simti prost- ei sunt aia prosti.
Vei intalni mereu asa persoane care se leaga de toata lumea ca sa se simta ei importanti si smecheri, si cel mai bine e sa ii ignori. Daca ai incerca sa ii lovesti inapoi se vor enerva mai tare, si tot nu te vor lasa in pace.
O zi buna!

| mona a răspuns:

Pai razi si tu de ei sau ignora-i total

| haapyfacesmilealotforme9090 a răspuns:

Nu cred ca violenta este cea mai buna cale, dar din punctul meu de vedere cem mai bun lucru de facut este sa vorbesti cu ei serios despre asta. daca nu te asculta poti sa incerci sa ii ignori. o alta idee care mi se pare buna este sa iti faci prieteni mai mari decat voi si sa le ceri ajutorul. crede-ma nimic nu ii sperie mai mult decat sa fie luati la misto de elevi mai mari. happy