| Lyndsey a întrebat:

La scoala, profesorul de fizica ne spune mereu ca actiunea este întotdeauna egală şi de sens opus cu reactiunea. Daca eu, de exemplu vreau sa mut o lada, tragand-o, de ce ea se deplaseaza? De ce nu se anuleaza efectele actiunii si reactiunii?

Răspuns Câştigător
| punkbuster9988 a răspuns:

Forta cu care tragi tu lada e mai mare decat rezistenta pe care o opune lada.In clipa in care un obiect(atunci cand incerci sa l misti) opune o rezistenta egala sau mai mare ca forta ta atunci nu va miscati niciunul.

1 răspuns:
| xFluing a răspuns:

Deoarece e o diferenta mare de masa intre tine si cutie. Din acelasi motiv nu se misca un dulap (sau daca da, foarte greu) cand il impingi.