| m4d4l1nnn a întrebat:

La sfârșitul lui februarie împlinesc 18 ani si vreau sa-mi fac majoratul într-un club.Ideea este ca o sa am maxim 10 invitați și habar n-am cum funcționează toată treaba asta cu rezervarea/închirierea la cluburi, ma refer la faptul ca nu știu dacă pot sa închiriez tot clubul sau doar o masa.Si mi-ar plăcea sa pot pune muzica mea.

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Evident că poți închiria tot clubul. Dar numai daca te scalzi in bani sau clubul pe care vrei să-l închiriezi e de fapt de dimensiunea birtului din sat. Daca nu, pentru 10 persoane poți să închiriezi o masa sau doua și în niciun caz nu o sa poți pune muzica pe care o vrei tu. Poate o melodie doua în funcție de ce stabilești cu proprietarul.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-un club nu poti pune muzica ta, asta este stiut, acolo mergi sa asculti muzica clubului si sa servesti bautura si mancarea din club.

In orice caz, trebuie sa te gandesti bine daca toti cei invitati au PESTE 18 ani, ca risti sa nu poata intra in club daca sunt minori (SUB 18 ani).

Recomnad totusi ca distractia sa fie acasa, unde aveti libertatea sa ascultati tot ce vreti, sa mancati tot ce va doriti si sa dansati cat va doriti.

Intr-un club risti sa se bage golanii peste voi, ca nu poti inchiria tot clubul doar pentru 10 persoane, fiindca te costa 5000-10000 euro pe seara sa fii numai tu cu invitatii tai acolo.

Daca-mi permiti eu ti-as sugera sa-ti faci majoratul intr-o excursie peste hotare, sa cheltui banii aia pentru TINE, nu sa-ti indopi prietenii cu alcool si mancare. Asta este moda occidentalilor si asa mi se pare frumos si deosebit.
O alta varianta occidentala este ca prietenii sa-ti organzieze petrecerea si toti sa plateasca consumatia, inclusiv a ta, ca doar pe tine te sarbatoresc. Evident nu se vine cu cadou, dar fiecare participa la factura finala de plata a resurantului, unde cel sarbatorit nu plateste nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei muzica ta inchiriezi tot clubul, insa pentru max 10 invitati nu cred ca vrei sa faci asa ceva.