| 0Dutzu09 a întrebat:

La un liceu tehnologic cu profil de electrica, esti obligat sa lucrezi pe partea de electrica? Adica eu vreau sa ma duc la el doar ca sa dau bacul si la profile teoretice nu m-as baga si am auzit ceva ca daca ma duc la un liceu tehnologic de electrica trebuie sa semnez ceva contract de practica care sunt obligat sa lucrez 10 ani in domeniul respectiv si cred ca cei de la liceu nu isi vor investi timp in practică pentru mine care nici nu vreau sa practic meseria de electrician. In concluzie pot sa ma duc la liceu tehnologic si sa ma duc la o facultate care nu are treaba cu electrica?

Răspuns Câştigător
| Qhs a răspuns:

Hei.

Un liceu tehnologic oferă atât pregătire practică specifică profilului, cât și o educație generală care îți permite să susții examenul de bacalaureat și să accesezi învățământul superior într-o varietate de domenii.

Indiferent de profilul liceului (tehnologic, teoretic sau vocațional), vei urma și cursuri generale (limba română, matematică, istorie, etc.) care te pregătesc pentru examenul de bacalaureat. Acest lucru îți permite să te înscrii la orice facultate după terminarea liceului, indiferent de profilul liceului.

Liceele tehnologice includ componente de practică în curriculum, dar nu ești obligat să lucrezi în domeniul respectiv după absolvire. Contractele de practică sunt menite să asigure experiența practică în timpul studiilor, nu să te oblige să lucrezi în acel domeniu pentru un anumit număr de ani. După ce termini liceul tehnologic și promovezi examenul de bacalaureat, ai libertatea de a alege orice facultate dorești. Faptul că ai urmat un profil tehnologic nu te limitează în alegerea facultății.

Totuși, pentru o confirmare exactă, îți recomand să discuți direct cu reprezentanții liceului la care intenționezi să te înscrii. Ei îți pot oferi informații clare și detaliate despre curriculum, obligațiile de practică și oportunitățile de după absolvire.