| eueueueueueueueu a întrebat:

Luni am Evaluarea Nationala, sunt foarte stresata pentru ca sunt la o scoala buna si toti au asteptari mari de la mine(Emil Racovita-Iasi). Ati putea sa imi spuneti, cei ce ati trecut deja prin asta, la ce ar trebui sa fiu atenta si cum este ma exact la si dupa examen(stiu ca suna stupid)?

2 răspunsuri:
| Vokii a răspuns:

Mai intai, nu trebuie sa fii stresata. Gandeste-te ca totul va fi bine. Trebuie sa fii atenta la cerinte si sa le rezolvi corect. Ai timp, parca era 2 ore jumate, iar dupa examen va aparea rezolvarea si poti sa vezi daca e bine cum ai facut. Succes!

| Fridăm a răspuns:

E normal sa ai emotii, fiind primul examen serios din viata ta. Trebuie sa te gandesti ca pana acum ai invatat, ai acumulat cunostinte si esti pregatita sa sustii examenul asta. Si cand primesti subiectul, nu te uita la el. Reazerva-ti 5 minute, fiindca timp ai suficient, in care sa inchizi ochii si sa te gandesti la ce am scris mai sus...stai asa cateva momente in care sa te auto-incurajezi. Apoi inspira adanc si incepe sa citesti incetisor si cu rabdare subiectul, iar raspunsurile iti vor veni in minte pe parcursul rezolvarii. Ai incredere in tine, fii atenta la cerinte si va fi bine. Mult succes!