| Alina_9967 a întrebat:

M a ajutatI Va rOgG plEaSEe?;( dati-mi niste informatii despre cercetatorii africii. un link ceva_) sau pur si simplu informtsii)) mcc muuuulltt... funda, promit love struck

1 răspuns:
| adelaadelaadela a răspuns:

"Cercetatori sud-africani au anuntat joi ca au reusit sa segmenteze intr-o saptamana genomul unei tuberculoze foarte rezistente la antibiotice, relateaza AFP.
Acesti cercetatori, care lucreaza pentru Lifelab, centru de cercetare public, au decodat si segmentat acest genom intr-o saptamana in loc de un an, gratie unui echipament care costa o jumatate de milion de euro importat din SUA.
"Am luat un esantion de tuberculoza ultra-rezistenta (XDR) de la un bolnav din Kwazulu-Natal (est) si am segmentat intregul genom al acestei forme de tuberculoza", a explicat Carl Montague, director al Lifelab.
"Ne-a luat putin peste o saptamana. Utilizand o alta tehnologie, ar fi fost nevoie de pana la un an", a indicat el.