| Floreenofficial a întrebat:

M-am gandit deja la niste meserii... dar parintii mei nu sunt de acord niciodata si tot comenteaza. Ei ar vrea sa ma fac ce vor ei si orice meserie spun ca imi place mereu comenteaza ca nu e buna etc.
Cum sa ii conving ca sunt mare si vreau sa imi aleg ce meserie vreau eu?

9 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pai in general e mai bine sa zici ca ei si sa faci ca tine tongue.Incearca sa eviti acest subiect, cel putin pe moment, pentru a aplana conflictele.Sunt curioasa ce varsta ai...

| Floreenofficial explică:

@ Sol 16 ani... dar nu mai e mult pana va trebui sa aleg o facultate care va decide in jurul caror meserii ma voi orienta.winking

| baru a răspuns:

Toti avem dreptul la viata Eu nu vreau sa ma intorc inapoi in comunism Este dreptul meu sa aleg drumul meu in viata Ei nsi l-au ales Tu de ce nu ai dreptul? Este viata ta nu a lor Ai grija de ea ca alta nu mai ai Si==== incearca sa fi hotarita si de ce nu fericita Eu i-ti doresc din tot sufletul Te pup

| Ea12345 a răspuns:

Parintii mereu au ceva de spus, pentru ca se gandesc in primul rand la banii care vin, nu la ceea ce iti place tie.Intreaba-i cine i-a obligat pe ei sa se faca ceea ce sunt. Poate isi vor da si ei seama...

| dewix a răspuns:

In primul rand, explica-le ca e alegerea ta si ca tu vei face acea meserie, nu ei.

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Vb mai mult cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le ca, pur si simplu, nu te intereseaza parerea lor si ca e alegerea ta, pe care ei trebuie s-o respectehee hee. Asa mi-au facut si mie cand am hotarat la ce liceu sa dau(pedagogic)si au au zis ca nu-i o alegere buna si nu stiu ce, dar eu nu m-am razgandit si, in cele din urma mi-au respectat deciziahee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le sa te lase in pace! Nu esti papusa lor. Decizia iti apartine si, ar trebui sa ti-o respecte. Daca mai tarziu, te vei da cu capul de pragul de sus, va fi strict problema ta.

| ana95 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le spui ca realizezi ca ei doresc ce e mai bun pentru tine dar asta nu inseamna ca nu-ti poti lua propriile decizii! Cred ca e mai ok ca mai tarziu daca iti dai seama ca ai comis o greseala alegandu-ti o anumita meserie sa stii ca vinovatul esti tu si cred ca ai trece mai usor peste si nu ca poate daca nu iti ascultai parinti lucrurile ar fi stat altfel! Mult succes!