| Violetta69 a întrebat:

M-am sarutat cu cel mai bun prieten al meu de mai multe ori si apoi i-am zis ca-l plac, dar a zis ca nu ma place. A inceput sa se distanteze de mine cu toate ca mi-a promis ca n-o s-o faca. M-am gandit ca asta e motivul, ca stie ca-l plac, asa ca i-am zis ca mi-a trecut, iar de atunci vorbeste urat cu mine. I-am trimis mesaje si zice ca nu e suparat pe mine si asa, dar cu toti rade si glumeste si cu mine vorbeste urat. M-am saturat de situatia asta. Mi-e dor sa glumim, sa vorbim ore in sir, sa ma bage in seama etc. Aveam atata incredere in unul in altul si aveam o relatie de prietenie sincera, mi-e dor. Mi-am pierdut si cateva prietene pentru el, prietene chiar bune. Inainte se dadea la toate fetele si nu ma deranja asa tare, deoarece stiam ca oricum eu sunt mai apropiata de el, dar acum, nu mai suport. Ma gandesc numai la el si plang si nu mai pot manca. Nu imi pasa ca nu ma place, mie imi e dor de prietenia noastra. Pana acum nu mi-a pasat de chestia cu bagatul in seama, ca il bagam, chiar daca el o facea de mai multe ori, dar in ultimul timp ii vorbesc si imi raspunde urat sau tipa sa-l las. Deci, astept sa ma bage el in seama, dar observ ca nu are de gand s-o faca + e foarte aiurea sa-i scriu sau sa-i zic ceva si el " Da / Nu / Bine urmat de un " Pa ". Sunt afectata tare si nu vreau sa continui asa, cu o prietenie distrusa. Am fost pacalita de comportamentul lui. Chiar credeam ca ma place, ca daca stiam ca nu simte nimic pentru mine, taceam. Se dadea la mine diferit de celelalte fete si facea niste gesturi chiar dragute. A zis ca s-a pupat cu mine ca sa ma invete. Ce ar trebui sa fac? Dau funda.

7 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Sincer eu una zic sa il lasi in pace si sa iti pui ordine in ganduri, sa te gandesti la ce este cu adevarat important in viata ta.El nu cred ca merita atentia si pretuirea ta, de vreme ce se comporta asa.Si cand isi va da seama, va fi prea tarziu, crede-ma.
Si inca ceva, fii optimista, mai devreme sau mai tarziu va veni si soarele pe strada ta, crede-ma...

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca nu ii placea de tine nu te saruta, dar poate ca se sperie de o relatie, nu cauta asta. Incearca sa fii si tu indiferenta, ca oricum nu rezolvi nimic daca il tot stresezi. Poate in timp lucrurile se rezolva de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii mai rece cu el.
Mi se pare ca e putin cam nesimtit. Pur si simplu, te-a testat si s-a plictisit. Nu prea merita atentia ta un astfel de baiat. Din comportamentul lui, inteleg ca nu pretuieste nici prietenia voastra, dar nici pe tine. Lasa-i timp, spatiu, poate e confuz. Fii indiferenta, pentru ca asta doare cel mai tare. Sau, si mai bine, incearca sa il faci gelos pentru a vedea cum reactioneaza!
Dar nu are rost sa plangi si sa te distrugi pentru cineva care nu tine la tine!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar mi se pare ca prietenul tau nu iti este deloc prieten din moment ce se comporta asa cu tine!(ma refer la amicitie)
OK! - sa presupunem ca e speriat de ceea ce se intampla(adica el nu te vrea ca iubita ci doar ca prietena)!-dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti vorbeasca urat si sa tipe la tine!-trebuia sa-ti explice ca nu te place si sa te ignore!(cam asta se intampla atunci cand iubirea poate-eventual- strica prietenia)
Tu trebuie sa-l lasi in pace(nu-l stresa incercand sa te tii dupa el, dandu-i atentie, incercand sa-i explice ce simpti sau mai stiu eu ce...)
Daca te vrea inapoi ca amica trebuie sa iti spuna el-tu comporta-te NORMAL(la fel ca si inainte sa-i spui ce simpti dar c putin mai multa INDIFERENTA!)
El stie ca daca are nevoie de ceva esti acolo! tu insa NU POTI fi sigura de acest lucru!

| only2k a răspuns:

Prima dată trebuia să stai cu el de vorbă să vezi dacă te place şi ce simte pentru tine, abia dupa aia trebuia să iei o decizie dacă să-l săruţi sau să nu.Asta a fost greşeala ta..De la acel sărut a plecat tot, crezi că dacă te săruţi cu cineva(mai ales cel mai bun prieten)nu se schimbă lucrurile? Ba din potrivă nimic nu va mai fi la fel. exact ca şi într-o relaţiehappy.Eu zic să mai încerci să vorbeşti cu el, să reparaţi această bună prietenie, dar dacă el tot aşa continuă, lasă-l! Lasăl şi se va întoarce singur.

| AngelDark11 a răspuns:

Prindel o data fata in fata si spune-i tot ce ai pe suplet imagininduti ca el nu este acolo ca si cum iai vorbi unui copac iar mintea ta iti raspunde in locul lui... uneori oameni se departeaza din cauza ca nu isi comunica problemele... ATENTIE problemele trebuie comunicate sincer, calm, fara sa il ataci psihic.

| RuxyRuxx2 a răspuns:

La faza cu sarutul si-a batut joc de tine pentru ca asa fac baietii... Pariuri/'nu poti sa stai cu aia 2 zile'/etc. Pastreaza-ti prietenii cu care te intelegi langa tine pentru ca nu poti avea incredere decat in tine si-n parintii tai. Nimeni nu iti e prieten, fa-ti ordine-n ganduri si incearca sa nu lasi rautatile baiatului sa te doboare. Fii tare, sa nu te increzi in nimeni.