| adalove25 a întrebat:

M-am saturat de viata! Vreau sa mor! Nimeni nu ma intelege. Parinti nici atat. In special tata; asta seara mi-a spus "Nu alegi tu unde mergi la liceu. Eu aleg nu tu!". Mereu imi face morala, mereu mi-a spus ce sa fac. Niciodata nu am avut voie sa fac nimic. Am 14 ani si nici sa ies cu prietenele in parc ziua nu ma lasa, pe cand toti colegii mei ies, iar eu stau ca proasta inchisa in casa. Invat foarte bine. Mereu am luat premiul 1, niciodata nu i-am iesit din cuvant, iar el nici liceul la care o sa merg nu ma lasa sa il aleg. Pana la urma eu merg la liceu, nu el. Imi urasc viata, in fiecare seara ma cert cu el din diferite motive. Nu vreau sa mai traiesc. AJUTATI-MA! CE SA FAC?

20 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Nu cred ca mai sunt necesare evidentele reactii din partea mea cu "imi pare rau pentru tine", asa ca o sa intru direct in problema, sau cel putin ceva de genu'.
Tot ce ai tu de facut este sa rabzi, iar daca nici in mama ta nu iti poti gasi un aliat in a-l indupleca pe tatal tau atunci ai sa o duci ceva mai rau. Poate tatal tau nu este o persoana rea, poate prin ceea ce te indruma el iti vrea de fapt binele si considera ca fiind mai dur iti va fi mai de folos pe viitor decat daca te va lasa libera expunandu-te de una singura la anumite riscuri. Doamne fereste! Parintii se ingrozesc zi de zi la auzul unor vesti pe care le aud la televizor sau chiar de cazuri ce au avut loc prin apropiere.
Treaba cu liceul e cam nasoala si ea ce e drept. Normal ca tu trebuie sa iti alegi liceul, pentru ca trebuie sa urmezi un liceu cu profil care nu numai ca te va ajuta sa devii cineva in viata, dar sa iti vina si usor. Poate tatal tau prin impunerea unui anumit liceu nu vrea altceva decat sa iti assigure un viitor. Ce-i drept caile sale sunt cam dure si ce-i drept, pe o parte gresite. Daca nu reusesti sa il indupleci, sa discuti cu el, nu ai decat sa rabzi, gandeste-te ca el face tot cef ace pentru binele tau si pentru ca te iubeste, si ca o data si o data tot iti vei castiga independenta, asa ca nu ai de ce sa iti doresti moartea. Viata merge inainte, chiar daca imi dam si peste obstacole, fie ele mari sau mici.

Mult noroc in viata iti doresc!

| adalove25 explică (pentru ascovit):

Iti multumesc! Sper sa pot sa discut pana sa plec la liceu cu el si sa rezolvam situatia asta.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu te sinucide.
Si asculta ti parintii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ada,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Nymeria a răspuns:

Alta intrebare stupida, cu vreau sa mor, da cine te opreste in pana mea, sinucide te ce naiba, alta retardata mintal care nu ara o viata reala si cauta rfugiu in cea virtuala, lumea e plina de prosti, poti sa ma injuri, sau sa faci ce vrei, dar din partea mea astfel de intrebari nu ar trebui permise, TPU a devenit o tampenie, fiecare inventeaza intrebari pentru a atrage atentia...

| Eschimoasa a răspuns:

Buna Ada,

Te inteleg cum te simti si ca treci prin momente dificile si ca tatal tau nu te intelege.
Mama ta ce zice in situatia asta?
Ce atitudine are fata de comportamentul tatalui tau?
Chiar daca in viata apar momente grele, peste care simtim ca nu putem sa trecem nu trebuie sa ne gandim la sinucidere. Trebuie sa ne gasim puterea si curajul de a trece peste orice si de a ne continua viata, chiar daca pe moment simti ca nu o sa poti sa o faci.
Ai auzit de Telefonul Copilului? Daca nu, este o asociatie care ajuta copii care trec prin situatii dificile. Poti sa suni la 116 111, este un numar gratuit daca suni de pe Cosmote sau Romtelecom sau poti sa suni de la orice telefon public fara sa ai nevoie de cartela.

| adalove25 explică (pentru Eschimoasa):

Mama nu zice nimic. Ea zice ca asa e mai bine pentru mine, chiar daca aceste lucruri ma fac sa sufar.

| Eschimoasa a răspuns (pentru adalove25):

Ai putea sa discuti si cu psihologul scolii despre situtia prin care treci. Sigur te poate ajuta.

| marian9313 a răspuns:

EEE si uh acuma...pt atata lucru vrei sa mori?laughing. Nare nici un rost sa te stresezi, crede-ma alti au problema si mai mari de atat de ex eu, deci... Spunele verde-n fata parintilor tai k tu decizi ce vrei sa faci cu viata ta, si mai ales daca ai spus ca inveti ff bine ce le mai trebuie sa zbori?

| adalove25 explică (pentru marian9313):

Le-am spus de nenumarate ori si degeaba...

| McHurts a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie.Dar cu timpul tatal meu si-a revenit nu ma mai certa din orice. Pe atunci daca luam un 9 imi tinea predica creca vreo juma de ora... Dar m-am impus in fata lui si s-a suparat pe mine dar dupa o vreme i-a trecut am inceput sa ies si eu seara sa ma duc la o bere cu prieteni. Oricum incearca sa te impui si zii ca viata nu inseamna doar scoala si ca poti sa ai si timp liber nu numai invatat

| adalove25 explică (pentru McHurts):

El zice in felul urmator "Ce-ti trebuie tie sa iesi seara cu prietenii? Nu poti sa stai in casa? pune mana si invata si lasa iesitul!"

| miru19 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine. Eu sincer zic sa mai vorbesti cu tatal tau, sa-i explici de colegii tai, daca ai numai premiul intai nu vad de ce nu ti-ar da voie afara daca iti face toate temele pentru ziua urmatoare. Iar in privinta liceului eu zic sa vorbesti deschis cu el. Daca nu merge nici asa, nu stiu poate mai ai vreo ruda cu care te intelegi bine si poate vorbi cu tatal tau.

| adalove25 explică (pentru miru19):

Cu iesitul nicio sansa, in privinta rudei, chiar a vorbit fina cu el ca pot sta la ea dar el o tine una si buna ca nu. sad

| miru19 a răspuns:

Faci*

| Vilinsky_Bogdan_1995 a răspuns:

Buna Ada stiu ca toti iti vor numai binele dar ei nu incerca sa te schimbe, eu nu stiu daca mai intrii pe saitul TPU dar eu m-am gandit sa te ajut vb serios eu sunt din Bucuresti daca vrei sa vorbim iti dau facebookul meu putem si sa ne vedem imi face mare placere sa te ajut astept raspuns (bogdan vilinsky) multumesc

| Maxim_Radu_Cristian_1978 a răspuns:

Sper ca nu este tarziu sa-ti spun ca a trai inseamna a lupta, iar viata este intr-o permanenta schimbare.Nu stii nici odata cum vor fi zilele urmatoare poate mai bune poate mai rele.Esti inca tanara si nu vei obosi, deci nu vei renunta.In ziua de azi societatea e tot mai meschina, dar trebuie sa ne adaptam.
Cei din jurul nostru sau cei apropiati, cei la care tin la tine si care tii la ei isi fac griji.Ei reactioneaza diferit la lucrurile ce se petrc in prezent fata de ce li s-a intamplat lor de-a lungul vietii.
Sant si eu tata de fata si este de doua ori mai mica decat tine si deja imi cam fac ceva griji in privinta ei datorita faptului ca sant despartit de mama sa.Deocamdata sper sa-i fiu aproape cand va avea nevoie.
Tatal tau va intelege pana la urma daca iti vei exprima optiunea pe intelesul lui.Nu trebuie sa renunti la viata.Pretul este prea scump doar pentru asta.Fruntea sus si castiga incredera lui mai mult decat ai facut-o pana acum.
Liceul este o perioada frumoasa din viata unui tanar indiferent unde il faci.
Cam atat pot sa-ti spun.
Sanatate si putere!

| Maxim_Radu_Cristian_1978 a răspuns:

Sper ca nu este tarziu sa-ti spun ca a trai inseamna a lupta, iar viata este intr-o permanenta schimbare.Nu stii nici odata cum vor fi zilele urmatoare poate mai bune poate mai rele.Esti inca tanara si nu vei obosi, deci nu vei renunta.In ziua de azi societatea e tot mai meschina, dar trebuie sa ne adaptam.
Cei din jurul nostru sau cei apropiati, cei la care tin la tine si care tii la ei isi fac griji.Ei reactioneaza diferit la lucrurile ce se petrc in prezent fata de ce li s-a intamplat lor de-a lungul vietii.
Sant si eu tata de fata si este de doua ori mai mica decat tine si deja imi cam fac ceva griji in privinta ei datorita faptului ca sant despartit de mama sa.Deocamdata sper sa-i fiu aproape cand va avea nevoie.
Tatal tau va intelege pana la urma daca iti vei exprima optiunea pe intelesul lui.Nu trebuie sa renunti la viata.Pretul este prea scump doar pentru asta.Fruntea sus si castiga incredera lui mai mult decat ai facut-o pana acum.
Liceul este o perioada frumoasa din viata unui tanar indiferent unde il faci.
Cam atat pot sa-ti spun.
Sanatate si putere!

| DragutzaAlinutza a răspuns:

Oricine are diferite probleme asa ca nu are rost sa mori, mai bine vorbim civilizat nu cu plansete si murit. Ai toata viata inainte. Daca te deranjeaza comportamentul parintilor tai ...asta e.Nu ii poti schimba. Asteapta pana mai cresti si atunci vei putea vorbi mai serios cu ei.Vei avea dreptul la decizie. Apropo, sa stii ca parintii tai nu sunt rai, ci sunt foarte, foarte protectori ca sa nu patesti ceva. Te rog sa te mai gandesti la ce am scris eu aici. OK? Paa, poate mai vorbim si te mai linistesti.

| Soare_Cecilia_1973 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva mai demult... Acuma pot sa iti zic ca totul trece. ( citeste Glossa scrisa de Mihai Eminescu, acolo el explica foarte bine chestia asta ) Scoala e importanta si nu e, pentru ca gusturile se schimba, tu peste 10 ani o sa fi foarte diferita de cea de acum si probabil nu o sa-ti mai prea pese de liceu. Anyway, ca si adult poti face mai multe facultati, liceul dupa ce ai facut o facultate, pare o gluma! Ce e important e bac-ul si apoi poti face cate facultati vrei. Tatal tau vrea una, tu alta, fa-le pe amandoua. Inca vreo cativa ani sa rabzi si o sa poti face ce vrei tu.