| Maxim96 a întrebat:

Ma adresez adolescentilor intre15-19 ani!
1.Cum vi se pare aceasta varsta(dificila, usoara)?
2.A-ti vrea mai repede sa fiti maturi sau vreti sa ramaneti mai mult la stadiul de adolescenta?
3.Cum vi se pare ca adolescenta este cea mai grea din punct de vedere psihologic, dar cea mai frumoasa perioada din viata?
4.Cu ce probleme mai serioase va confruntati?

Dau funda celui ma complet raspuns!

7 răspunsuri:
| Sebi_Rapp_1998 a răspuns:

Sincer sa fiu, este o varsta dificila, dar si frumoasa. Este varsta in care ne "construim". In care ne indragostim, facem prostii, chestii rebele, suferim, ne enervam, dar cel mai important, ne si distram. Da, este cea mai frumoasa perioada din viata, pentru ca este perioada in care suntem in propria noastra lume.

| ilovedark a răspuns:

Adolescenta e o perioada in care fiecare copil se "mai coace"putin la minte acum depinde si de felul de maturizare si de imprejurimi cel putin eu am 16 ani si de 3 luni mi-a murit mama si eu am ramas cu sora mai mica de la moartea ei mam maturizat fortat si as da orice sa fiu copil inapoi dar sunt adolescenti care vor sa se maturizeze mai repede, in adolescenta te dezvolti pshic

| GreenBubble a răspuns:

Asta depinde de la o persoana la alta...sunt unii care nu au avut o adolescenta prea placuta si altii pentru care a fost cea mai tare perioada a vietii, depinde si cu ce ochi privesti viata.1 singur lucru e sigur cam pentru toata lumea, prima iubirebig grin, de obicei se intalneste prin adolescenta:X.
Pentru mine personal a fost o perioada oarecum ok desi am avut destule probleme, probleme de natura familiala si chestii de genu`, sau cum s-a dus prima iubire si cum a durut a dracu` de tare.(ma rog, cred ca s-a duslaughing) mai ramane de vazut)laughing.Cat despre maturitatethinking Nu cred...mai am multe de facut pana sa-mi impart viata intre job, casa, familiebig grinAdica daca ar fi dupa mine as mai ramane o vreme asa, la 18 anipuppy dog eyes, ce pacat ca nu putem controla timpul. Vreau un pestisor de aurrr, unu mic si cu 3 dorintepuppy dog eyes, macar atatlaughing))

| yloveyou1 a răspuns:

1. Eu consider ca sunt momente cand este usoara sau fara griji, ma simt libera, dar sunt si momente cand mi se pare atat de grea(ma refer in mod normal ca suferim din dragoste, ne certam mai des cu parintii "mai bagaciosi", etc)
2.As vrea sa raman la stadiul asta. Nu m-am maturizat suficient, chiar daca am 16 ani. Nu vreau sa fiu matura pentru trebuie sa devin mai responsabila, mai atenta, s.a
3.E cea mai frumoasa perioada din viata, doar atunci intalnesti prima iubire, inveti cine iti sunt prieteni si cine nu, din punct psihologic e greu (gelozie, tristete, tradare, bucurie,, trecem de la o stare la alta, de la ura la iubire si tot asa)
4.Problemele mai seriose prefer sa nu le fac publice. Dar una dintre ele ar fi faptul ca eu cam refuz sa ma maturizez, sau ca persoana iubita nu mai are foarte multa rabdare sa ma astepte. Dar prefer sa nu vorbesc despre asta.

| RockNbeer a răspuns:

1)Tu alegi daca vrei sa o faci grea sau usoara.
2)Nu consider ca exista stadiul asta, ma simt bine cum sunt
3)N-am de unde sa stiu daca nu le-am experimentat inca si pe celelalte(perioade din viata)
4)Daca-s avea vreo problema cel mai probabil nu i-as da atentie sau as fi rezolvat-o pana acum.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Salut,
1.Mi se pare o varsta destul de grea, deoarece atunci te maturizezi.
2.Este o perioada grea, dar si frumoasa si as vrea sa raman mai mult la acest stadiu.
3.Da este cea mai frumoasa perioada din viata deoarece atunci se intampla multe lucruri: ex: intalnesti prima iubire
4.cu scoala

| RuxandraBianca a răspuns:

1. ce pot sa spun...e cam dificila
2.well...cred ca as vrea sa raman la stadiul de adolescenta
3.chiar este greu - apar discutiile cu parintii, crezi ca nimeni nu te intelege, te simti uneori singur, poti sa intri in anturaje proste etc. dar daca parintii iti sunt alaturi, daca ai primit o educatie buna, daca ai prieteni fara apucaturi si care iti sunt de asemenea alaturi, si mai ales daca Il ai pe Dumnezeu e chiar o perioada frumoasa in care te maturizezi, te schimbi si incerci lucruri noi.
4. eu, Ii multumesc Lui Dumnezeu nu prea am probleme, poate doar mici discutii cu mama, dar totusi stiu ca-mi vrea doar binele.cat despre tata, e un tata perfect si sunt foarte fericita ca il am.
totusi imi este frica de un mic lucru, si stiu ca suna ciudat, dar nu vreau sa ma indragostesc. nu am timp de asa ceva si vreau sa ma concentrez cat mai mult pe invatat.