| TheAnonimUser a întrebat:

Ma adresez in special generatiei anilor 95/96. Vreau si eu pareri despre anii copilariei noastre atunci cand nu existau telefoane tablete. facebook, ci doar yahoo mesenger..la cate vreun vecin care avea calculator..Anii in care adevaratele manele isi facusera simtita prezenta si ma refer la acelea originale nu tiganismele de astazi.Mie imi este foarte dor de anii aceia si as da orice sa pot da timpul inapoi... Vreau pareri...happy

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nici eu nu fac parte din categoria de ani ce spus-o tu, sunt mai "veche". Dar clar nu oricine avea calculator atunci. Ne jucam mult pe afara, alergam prin toate baltile desculta, pe toate dealurile aproape desculti, chiar si desculti de cele mai multe ori, fara sa ne pese ca ne taiem, intepam si murdarim. Jucam carti, numaram masini de aceleasi culori, impleteam coronite din flori. Ma bateam cu fratii mei, o suparam pe bunica big grin faceam mancare din nisip si ma suparam ca mama se prefacea ca mananca laughing mama vroia sa ma adoarma dar o adormeam eu pe ea, ii puneam un papusoi din perne, cu pantalonii si caciula mea langa ea si fugeam la joaca afara. Hehe, ce mai vremuri. frumoasa intrebarea ta, m-a facut sa zambesc amintindu-mi de lucruri frumoase, de copilarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vremurile trec si noi trebuie sa ne adaptam, asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu sunt din 94 si sincer am avut o copilarie foarte frumoasa, chiar daca nu aveam telefon, calculator, tableta, am supravietuit foarte bine, primul meu telefon l-am avut in clasa a 9 si nu pentru ca parintii mei nu isi permiteau sa imi achizitioneze unul ci pentru ca nu aveam ce face cu el, da calculator am avut din clasa 4, iar televizor cu antena din clasa a 5.Deci chiar daca nu am avut o copilarie prea tehnologizata nu imi pare deloc rau, pentru ca sa fii copil inseamna sa iesi afara, sa te joci ascunsa, sa te joci cu papusile, cu masinile si toate cele. Copilaria mea a fost foarte frumoasa si nu as schimba nimic la ea.Acum sincer copii din ziua de azi nu ca eu as fi foarte mare dar ma refer la cei mai mici nu mai isi traiesc copilaria asa cum ar trebui...

| Pinocchio a răspuns:

Vrem nu vrem, trebuie sa acceptam ca vremurile se schimba.
Si mie imi este dor de anii '90

| Innsbruck a răspuns:

Chiar daca nu sunt din 95/96 am prins si eu acele vremuri, era minunat. Ma uitam destul de rar la desene, ma jucam tot timpul cu cativa vecini, era atat de amuzant ca ne suparam din aproape orice si a doua zi ne purtam ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. O fosta prietena a zis ''nu mai vreau sa vad niciodata casa asta'' si a doua zi era in fata portii mele happy Nu imi pasa de parerea oamenilor, nu ne imbracam atunci atat de sofisticat, orice era bun haina sa fie. Primul meu calculator l-am avut la 4 ani, varul meu mi-a facut cateva cd-uri cu jocuri si filme si imi chemam vecinii si prietenii sa ne jucam,nu avem internet.
Tin minte ca la ziua unei verisoare venea aproape tot cartierul,noi cantam in fata la toata lumea fara vreo rusine, nu ne baga nimeni in seama dar ne continuam spectacolul laughing NE jucam tot felul de jocuri, ne facem un fel de familie in care eu tot timpul ma ocupam de bucatarie, facem 'mancare din frunze si noroi'' alte fete se ocupau de curatenie, cumparaturi etc. Nu suportam atunci manelele, am trecut printr-o mica perioada emo laughing Dupa ce am avut internet era hi5-ul la putere,puneam poze cu desenele mele animate preferate si tot felul de poze jenante cu mine laughing Mergeam la biserica doar ca sa stau cu acei copii din zona aia, stateam in spatele bisericii si vorbeam diferite chestii, asa mi-am facut mai multi prieteni. Acum e greu sa-ti faci prieteni asa, mai usor ti-i faci folosindu-ti telefonul sau faceook-ul. Mi-e dor de acele vremuri, oamenii erau mai diferiti si mai simpli.