| GeogiiMwa a întrebat:

Ma ajutati cu un exercitiu la mate? Cuna cam asa? : Fie fractia a/b ( a supra b ), a, b apartin multimii numerelor naturale, b diferit de 0. Suma dintre numaratorul fractiei si dublul numitorului sau este 62. Daca din numarator scadem 14 iar la numitor adaugam 11 obtinem, dupa simplificare 1/3 ( 1 supra 3 ). Determinati fractia a/b ( a supra b )
Dau funda urgent happy

Răspuns Câştigător
| ElleAhx a răspuns:

E foarte usor laughing
ai sistemul asta:
a+2b=62
(a-14)/(b+11)=1/3
Din prima relatie ai a=62-2b, iar din a 2-a, facand produsul mezilor=produsul extremilor rezulta 3(a-14)=b+11
Apoi, inlocuindu-l pe a din prima relatie in a 2-a => 3(62-2b)-42=b+11 si de aici calculezi si o sa-ti dea b=19 si apoi il afli pe a=24.

2 răspunsuri:
| raducanumihaela a răspuns:

In ce clasa esti?

| GeogiiMwa explică:

Suna cam asa *