| undeadsasuke34 a întrebat:

Ma fascineaza totul despre istorie, si as vrea sa invat (de acasa) cat mai multe. Ceea ce vreau sa stiu acum este totul despre comunism, nazism si fascism, cat si totul despre sec. al XX-lea. As vrea sa-mi oferiti surse (carti, site-uri) de unde as putea invata despre aceste lucruri, intr-un mod simplu si concis. Multumesc!

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca in manuale unele informatii sunt trunchiate, chiar false uneori si cu unele " omisiuni ". Unele subiecte sunt ocolite complet. Sunt scrise fie de incompetenti fie cu interesul de a manipula ca sa nu mai amintim ca istoria e scrisa de invingatori. Eu si nu numai, indiferent de regimul politic, zic ca totul pe lumea asta pleaca de la bani, resurse, putere, dominatie. Facem o introducere si daca mai vrei material imi spui si scot de la arhiva ce vrei. " Dati-mi moneda unei tari pe mana si nu ma intereseaza cine face legile in acea tara ". ( Wartburg, unul din marii fosti bancheri ai lumii ) http://frumoasaverde.blogspot.it/......ar-ro.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu neaparat false, dar cu foarte, foarte multe omisiuni, sunt prea putine detalii. Mie, ca elev, nu imi vine sa cred cat de putine detalii mi se predau la scoala.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii sa pui ghilimele? La -detalii - laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sa zicem.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jacques de Launay - Mari decizii are celui de Al Doilea Razboi Mondial.
Neagu Djuvara - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri.
Ernest Hemingway - Pentru cine bat clopotele? (despre Razboiul civil din Spania)
Si un documentar foarte bun: https://www.youtube.com/watch?v=qkJwZLKp0PQ&t=16s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://books.google.ro/......tps?/books

Inca o carte.

| LexiEla a răspuns:

In clasa a 11a ai sa tot inveti. La fel si a 12a. Ai putea sa cauti la biblioteca scolii, internet, carti online. Poti imprumuta un manual de istoria comunismului sau sa.l comanzi de pe net. (Undeva la 25 de lei daca nu ma insel)