| TropicalSun a întrebat:

Ma, fie ca ma credeti sau nu, sunt dependenta de Nestea de lamaie!laughing
Cat de benefic/ rau o fi lucru asta nu ma pot abtine:-s
Am inceput la clasa a 2-a sa beau Nestea de Fructe de padure. Okey pentru 2 ani. Dupa aia, in a 4-a, am dat-o pe neste de piersici. Buuun pentru 6 luni. Apoi, am luat-o pe Nestea de Mango, cam un an. Dupalaughing, am luat-o cu ala de portocale...ca na, era iarnalaughing. Ei bine, chiar daca le-am incercat pe toate, pe langa alea beam numai de Lamaie.De 6-7 ani incoace beau cate 1-2 sticle de nestea de lamaie.
Siiiii acum vine intrebarea mea: Mi-o face rau chestia asta? Pur si simplu nu ma pot abtine de la acel gust. Si damn, pana si parintii au dat-o pe nestea de lamaie, so...
Va intreb daca face rau pentru ca am auzit un caz cu o fata de 14 ani (varsta mea) care a baut timp de 4 ani Cola si i-a crescut un fel de bucata de carne pe ficat.
Mi cam frica:-s

4 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Salut,
Nu uita ca totul in exces dauneaza asa ca mai bine a-i lasa-o mai moale, bineinteles, "ceaiul rece" pe care il bei nu este asa daunator ca si cola dar dauneaza si el.Contine zahar, acidifiant (acid citric), corector de aciditate (citrat de sodiu), antioxidant (acid ascorbic), cafeina etc.
Asa ca sfatul meu e sa bei 1-2 L max./saptamana.
Mult noroc!

| JacquesAion a răspuns:

Tu ai o tona de intrebari incuietoare, dar sunt sigur ca la intrebarea asta exagerezi putin

| draand28 a răspuns (pentru JacquesAion):

Si eu am aproape aceeasi problema, numai ca eu beau la 2 zile neastea de piersici 2L. Este cea mai buna bautura din cate am incercat eu. Mai buna decat Cola, Sprite, Pepsi, Fanta ca nu are acid si nu dauneaza asa de mult. Mai buna decat apa ca are un gust de neimaginat, si chiar daca bei cu gura putin cate putin nu ii se strica gustul. Iar daca-l ti 5 ore in soare sau 5 ore la frigider are acelasi gust happy. Din pacate contine si alte prostioare cum ar fi acizi, zahar, conservanti... Eu as bea in loc de apa Nestea 24/7.

| mimicool a răspuns:

Nestea-ul de lamaie e foarte bun, trebuie sa recunosc happy.Si eu am trecut printr-o faza"asemanatoare", dar nu beam chiar atat de mult. Sfatul meu este sa nu iti mai cumperi pentru ceva vreme pentru ca daca nu ai nu o sa mai bei.De asemenea bea apa de sete si nu nestea