| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? Voi cum puteti interpreta, sau cum explicati citatul acesta:"Dragostea este autosugestie condiţionată de persoana ce te iubeşte."
Cristian Teleucă
Eu una nu stiu daca il inteleg bine, adica inseamna ca daca iubesti pe cineva, sau placi, sa ai incredere. credinta si prin autosugestie el va simti iubirea si iti va raspunde la fel? Multumesc, sunteti cei mai tari!

3 răspunsuri:
| Misterious a răspuns:

Cam la asta face referire... iubirea iti este bagata sub vene de cineva care te iubeste asa tu prinzi curaj si il iubesti pentru ca sti ca nu e doar o jumatate ci se regaseste o inima intreaga.

| mario_7408 a răspuns:

Nu stiu daca e chiar asa, dar in citat mentioneaza "...autosugestie CONDITIONATA de persoana care te iubeste" adica acea autosugestie depinde ce jumatatea ta... Si din cate inteleg eu, adica daca va iubiti, va iubiti reciproc, sau daca ea iubeste il face si pe el sa-i impartaseasca sentimentele.

| andreea_7473 a răspuns:

Ai inteles total gresit. Omul incearca sa spuna ca in momentul cand cineva te iubeste, tu te autosugestionezi cumva sa-l/o iubesti la randul tau. Autosugestie inseamna sa lucrezi in capsorul tau, deci nu va simti iubirea si va raspunde la fel, cum crezi tu. Citeste cu atentie citatul. E vorba de o persoana care deja te iubeste