| yulyanna a întrebat:

Ma simt neincrezatoare...
spuneti-mi si mie ce as putea sa fac, toti colegii mei isi cam bat joc de mine, ma barfesc pe la spate...nu ma pot integra nicikm printre ei, si sunt de 9 ani cu ei in clasa... vorbesc cu mine doar cand au nevoie de ceva de la mine
desi am rromi in clasa, tin frica de ei deoarece anul trecut m`am saturat cate mi s`au intamplat, cat ma chinuiau ei
nu stiu ce sa mai fac, km sa ma integrez pentru ei...sa fiu ca toti ceilalti
am povestit cu diriga mea despre problemele ce le aveam cu tiganii, ce imi faceau ei...nimic, a zis ca o sa rezolve cu ei, dar n`a facut absolut nimic
mamei mele nu i-am spus, pentru ca simt ca pur si simplu nu ii pasa, de cand eram mica, cand eram batuta si batjocorita zicea sa ii las in pace, sa nu`i mai bag in seama... dar mai rau iesea, tatal meu este plecat in strainatatesad
niciodata nu am fost acceptata de colegi deoarece nu sunt ca ei, multi dintre ei radeau de mine de felul cum arat, ca nu sunt la fel de frumoasa ca ceilaltioh go on
ce as putea sa fac sa ma inteleg si sa ma imprietenesc cu altii;(
scuzati categoria...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ei isi bat joc de tine si te barfesc, nu trebuie sa le raspunzi cu aceeasi moneda. Incearca sa nu-ti pierzi increderea in tine si sa faci ce spune mama ta, respectiv sa-i ignori. Sunt imaturi daca iti fac asta, iar tu trebuie sa le raspunzi cu diplomatie si maturitate. In atatia ani de zile nu ai reusit sa te apropii de absolut nimeni? Mi-e greu sa cred. Incearca sa te apropii de o persoana cu care crezi ca te-ai putea intelege. Sa-ti faci o prietena/ prieten. Nu trebuie neaparat sa fie din clasa de la tine.Asta te va ajuta mai mult.Chiar daca ai zis ca mamei tale nu ii pasa, vorbeste si cu ea. Daca nu te simti bine in acel colectiv, spune-i ca vrei sa te muti in alta parte (daca vrei asta). Daca ei rad de tine pentru felul in care arati, nu-i baga in seama.Esti frumoasa si tu, fiecare e frumos in felul sau.Nu te consuma din lucruri marunte si nu te pierde in chestii fara importanta. Tu invata si fa-ti prieteni care sa te accepte asa cum esti si care sa te aprecieze. Bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...incearca sa te pui in evidenta, adica nu stiu...incearca sa iesi cu ceva in evidenta cu ceva bun bineinteles. incearca sa le demonstrezi ca esti mai buna decat cred ei si fa`i sa`si schimbe parerea despre tine. cand un coleg are nevoie de ajutor nu ezita sa-l ajutiwinking conteaza fiecare amanunt, fiecare gest, mai ales pentru unii!` Bafta!` big grin

| MasQueNada a răspuns:

Daca tu chiar nu te simti bine in acea clasa si esti deja de atatia ani acolo, o solutie ar fi sa te transferi, sa iei totul de la inceput si sa incerci sa te integrezi intr-un loc unde nu esti cunoscuta. Pana la urma niciun adult nu-i poate face pe colegii tai sa se opreasca, daca ei nu vor. Cel mult ii poate face sa te ignore, dar nici asa nu te-ai simti bine.

Dar cum de nu ai reusit in atatia ani sa-ti faci macar o prietena/un prieten in clasa aia? Ce au cu tine? Oricum, pe de-o parte, mama ta are dreptate cand iti zice ca e mai bine sa nu-i bagi in seama, dar daca nici ei nu au nicio limita, nu stiu care ar fi rezolvarea.

| nodeerskulls a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine, si am acelasi sfat ca al mamei tale: nu ii baga in seama. Nu mai simti nevoia sa fii acceptata de niste oameni care nu inseamna nimic pentru tine.