| Mihaela_2782 a întrebat:

Mai am un an si intu la liceu. Sunt foarte buna la matematica, imi place matematica(in special geomertia) dar nu sunt buna la chimie, biologie sau fizica. Imi plac limbile straine(in special engleza), dar nu ma descurc la franceza. Imi place de asemenea istoria. La ce profil ma sfatuiti sa dau?

Răspuns Câştigător
| liviu00 a răspuns:

Daca esti foarte buna la matematica inseamna ca ai gandire logica, poate o buna capacitate de abstractizare, ceea ce inseamna ca te-ai putea descurca foarte bine pe profil real, mate-info. Ca nu esti buna la chimie/biologie/fizica, e destul de relativ. Tu nu-ti dai seama acum ca depinde mult si de motivatia ta de a invata.
Eu te sfatuiesc sa alegi mate-info. Categoric este mai simplu la filologie, dar daca tu spui ca ai aptitudini la matematica, ar fi bine sa nu le irosesti.
Nu te gandi cu precadere cum sa-ti faci viata mai usoara. Calea cea mai usoara nu e intotdeauna si cea mai buna.

8 răspunsuri:
| St!L a răspuns:

Stiinte sociale!
Bineinteles daca iti place si istorialaughing

| i.love.me a răspuns:

Eu st tot la fel clasa a 8a urasc pur si simplu matematica am luat 10 in teza la romana dar a mate 7 eu una dau la fil... e mult mai lejer.si eu urasc franceza de asemenea nu inteleg nimic q toate terminatiile alea franceza trebuie tocita nu inteleasa.je suis belle

| Mihaela_2782 explică:

laughing afroditta eu am luat 10 la matematica la teza si 7 la romana laughing

| mada. a răspuns:

Matematica informatica, engleza intensiv daca iti place mate si engleza[la chimie o sa te descurci tu si la restul, baza e matu']

| Miruna3094 a răspuns:

La filologie ca nu mai trebuie sa dai bacul la mate:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti'as zice filohappy
pentru ca nu cunosti doar franceza atat?
ce eu ma descurc la fracezA?laughing am 8 cu 8 trec
treci si tuhappy eu am fost la filo intensiv fraceza si am av 7 desi unt bata, bata, bata ( era alt liceu) daca profii vad ca esti bun la alte obiecte nu te lasahappy
nu t du la mate-fino.pentru ca iti plc numai mate. da acolo dai test si la info( si nu e dinaia usoara... e programare. e o tampenie. CREDE"MA AM fost la mate info ca'mi placea fizica si chimia da nu stiam asa d bine mate si info. e groaznica cum am mai zis.

Trebuie tahappy decat 3 medii proaste la mate info.de fapt 4 ca e si informatica asa la filo numai o mediehappy

CREDE'ma happy poate acum tu esti buna dar ce mate se face la mate infoo. si nu e geometriehappy e algebra chestii tampite care nu cred ca iti trebuie in viata de zi cu zi cum iti trebuie eng, geogra, ist etchappy
acu faci ce vrei. eu am fost la mate info, filo francezA(din greseala) si acum sunt filo simplu cu mai multe ore de eng si e superbhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A si profu' meu de fizica zicea ca aia de la filo is mai inteligenti decat aia d la profile realesmug
si app fizica e oribila daca o faci 4 ani. eu deja o fac la filo si numai stiu asa cum stiam in a 8.eram primahappy
Colega cea mai buna din cls( in 5-8, a avur media 10 generala, olimpiade etc) are 4 la fizica acumhappy si la mate desi a as a 4 pe tara are 7happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti buna in pat nu mai conteaza