| Stresanta a întrebat:

Mai e putin pana la examen si eu inca nu stiu un lucru, cum sa explic o structura de exemplu un vers dintr-o poezie sau o propozitie dintr-un text.Cam ce ar trebui sa spun si de ce sa ma leg. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Te legi de semnificatie.
Exemplu: "Era iarna si era frig".
Scrii acolo ca: Iarna nu simbolizeaza doar anotimpul rece, ci si o "raceala" in sufletul poetului, un sentiment de melancolie.Anotimpul iarna avand conotatii atat pe plan fizic cat si pe plan spiritual, etc.

Bagi tu ceva acolo daca chiar nu stii, adica faci tu legaturi si chestii, dar nu la misto, ci fa ca in exemplu.
O zi buna si bafta la examen.