| IepurasColorat a întrebat:

Maine incepe scoala si pana acum nu m-am inteles bine cu colegii de clasa, din cauza asta am si pierdut un an, scoala nu e o problema, imi place sa invat dar nu stiu daca voi putea in conditiile in care si noii colegi isi vor bate joc de mine nu sunt o fire prea sociabila dar nu sunt rea cu nimeni... cum as putea sa ma imprietenesc cu ai mei colegi?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Cauta-i pe cei cu care ai putea sa te imprietenesti, cei de treaba, sinceri.pe cei badarani, care se dau smecheri si alte din-astea ignora-i. Daca iti gasesti o singura persoana cu care sa te intelegi tot e bine. Acea persoana daca este de treaba iti poate deveni prieten de incredere si prin intermediul ei poti cunoaste alte persoane. Asa fac si eu. Am un grup de prieteni cu care ma inteleg bine, cu cei care ma fac tocilar sau care se dau mari ca vai, eu ascult rock si muzica anilor 80 si ei asculta Puya (fac pe smecherii). cu aia nu am ce discuta.

Succes in noul an scolar.
7h30

2 răspunsuri:
| tina28 a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu ei si sa mai schimbi din cand in cand cate o vorba astfel ei nu te vor considera o intrusa in cl lor... ex:daca nu vrei ca toti sa isi bata joc de tine ia si date dupa ei cum se sp dar nu prea mult cu anumite limite si stii la ce ma refer poti s ainveti si s afi si sociabila in acelasi timp.succes in noul an scolar

| marian123 a răspuns:

Pur si simplu vorbeste cu cine crezi ca te va asculta si dupa aia o sa vorbesti cu mai multi fara sa iti dai seama. si te rog nu spune ca ai pierdut un an, e pacat, esti a X-a distreaza-tewinking