| Lovedove222 a întrebat:

Mama celei mai bune prietene ale mele este insarcinata.aceasta cea mai buna prietena a mea sa ii spunem Nicole. ea nu isi doreste un frate sau o sora sub niciun fel acum sa ffim sinceri ea are 14 ani si la varsta asta sa ai un frate sau o sora mai mica e cam neplacut. ea nu stie ce sa mai faca e distrusa s-a gandit sa ii dea mamei sale pastile ca sa omoare bebelusul dar nu a facuta pentru ca nici nu stia cum sa ceara la farmacie deci va rog frumos sa ii zice lu nicole niste sfaturi ca sa scape de copil sau cum sa nu il urasca.care e cea mai buna idee fundita:X

Răspuns Câştigător
| DeeAnna. a răspuns:

Deci, in primul rand este o mare prostie ce spui tu aici...
Daca erai cea mai buna prietena ai ei nu incercai sa o incuraezi spunandu-i sa o sa pui tu intrebare si o sa te ajute cineva cu sfaturi despre cum sa omori un bebelus.
In al doilea rand, daca face greseala asta enorma o sa sufere mama ei mai mult ca niciodata si daca omoara bebelusul la analize o sa iasa ce substanta a luat mama pentru pierderea copilului, si atunci nu numai ca se pierde copiul ci si dragostea mamei fata de prietena ta.
Cea mai mare durere de pe lume e pierderea unui copil. O mama sufera atunci cand un copil ii intoarce spatele, dar sa moara.
Nu crezi ca e mai bine sa se impace cu ideea si o sa vada ca atunci cand bebelusul va veni pe lume o sa il iubeasca si ea si o sa ii treaca toata nebunia asta, iar daca il omoara, crezi ca ea nu va regreta asta? o sa creasca si o sa ajunga sa se urasca pentru gestul care l-a facut.
Lasa-ti prostiile si iubiti pentru ca ea nu are nimic de pierdut.
Tu ca o prietena buna, incurajaz-o si sprijin-o si impiedic-o sa faca lucruri pe care o sa le regrete cu adevarat mai tarziu,
Ai grija de ea si invat-o sa iubeasca si sa treaca peste toata nebunia asta.

Mult succes!

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ce mod de a gandithinking As mai fi zis daca intrebarea e scrisa de un copil de 7-8 ani dar voi aveti 14 ani ce naiba nu ganditi?raised eyebrows
Eu am 17 ani si mi-as dori mai mult ca orice un frate/sora. E groaznic sa fi singur la parinti.Nu conteaza diferenta de varsta, fiinta aia mica care se va naste e sange din sangele tau
Si pana la urma e decizia parintilor.Cum sa urasti un copil nenascut? E atat de dragalas si pufoslove struck
Prietena ta are probleme grave.Ar trebui sa vorbesti cu mama ei.Asta nu e gandire de copil de 14 ani

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Doamne ce idei puteţi avea. Cum să omori copilul mamei ei? Femeia îşi doreşte copilul ăla şi prietena ta nu are niciun drept să îl omoare. O să înveţe să-l accepte şi punct. Nu o să-l urască astea sunt fiţe de copil răsfăţat dar o să-i treacă şi o să se obişnuiască cu idee. Doamne ce oameni!

| marrr a răspuns:

straight face Un consult la psihiatru ar fi mult mai bun si are nevoie mare de el in momentele astea. E nebuna? Cum sa-si omoare fratiorul sau surioara? Nu se gandeste ca si ea a fost la fel si toti cei din jur i-au acordat atentie, iubire? straight face Nu m-ar mira sa-l/s-o urasca, daca de acum il asteapta cu ura. Sa vorbeasca cu mama sa despre asta. Nu e normal ceea ce are in gand. Plus ca un bebelus e o bucurie pentru niste parinti. Faza este ca va avea mai multa libertate[probabil] dupa ce va aparea bebe. Parintii vor fi mai atenti la bebe, ceea ce e normal, pentru ca prietena ta poate sa-si poarte singura de grija, dar nu vor uita parintii ei de ea. Spune-i sa stea linistita, desi gandurile ei sunt necurate.

| anss23 a răspuns:

Prietene ta Nicole e cam dementa.laughingce ganduri macabre are...straight facela varsta asta.worriedstraight face

| lavynika a răspuns:

Copiii din ziua de azi traiesc in SF.Raspunsul e simplu. Daca esti o prietena buna duo la un psiholog.Acela este un om care o va ajuta si ii va da niste sfaturi potrivite.Bafta

| niko a răspuns:

Sa ii dea pastile sa il omoare?:O Da cati ani are ma 2? Pana si varmea de 5 ani gandeste mai mult!
Ganditi.va ca mama lu Nicole chiar isi doreste acel copilwinkingsi chiar daca face vreo prostie toata vina o sa cada pe eawinking pentru ca a omorat un sufletwinking Sa facem o comparatie cu avortu'winking TOATA VINA CADE PE MAMA SI IN CAZUL EI CU PASTILELE TOATA VINA CADE PE PR TAwinking
Si nu e chiar asa vezi Dmne ai 15 ani si ai o sora de 1 anoh go on e o prostie asta sincerstraight face
App daca i.ar da pastile mamei sale cum i.ar zice? : Mamibatting eyelashes eu nu mai vreau o sora sau un frate ia si tu pastilele astea ca sa il omorirolling on the floor)
Ce naibaa ma nici macar atat nu ganditi?
P. s: Convinge. o pe pr ta sa isi accepte sora/fratelewinking pana la urma e sange din sangele eiwinking si nu ar trebui sa il omoare ci sa IL IUBEASCAwinking
Bftwinking

| byencutza95 a răspuns:

Buna eu sunt in csl a 9-a acum, dar in clasa a 8-a mama unei colege a nascut un baietel, colega respectiva avand tot 14 ani. dar, ea era foarte fericita si isi iubeste mult fratiorul si in plus s-a intamplat ca mama fetei sa vina de cateva ori la scoala ca orice parinte si niciun coleg nu-si batea joc de colega pentru ca avea un fratior desi ea avea 14 ani, ci din contra toti o salutam pe mama fetei si ne duceam sa vedem bebelusul care era foarte dragalas. deci nu ar trebui sa-si faca nicio grija pentru ca atunci cand o sa-si vada fratele/sora o sa-l indrageasca pe loc, si daca se gandeste poate avea si mai multa libertate. deci va avea si beneficii, nu numai lucruri negative, care de altfel nu exista. un copil esta cea mai mare binecuvantare in viata unei femei, iar daca acesta ii este omorat, chiar daca inca nu s-a nascut, i se provoaca acesteia cea mai mare suferinta posibila, cel putin aceasta este parerea mea. trebuie sa invete sa-si iubeasca fratiorul si de ce nu sa se bucure de privilegiile unei surori mai mari dar si de faptul ca de acum va deveni un real sprijin pentru parinti.

| roberta_3262 a răspuns:

Buna! Stiu prin ce trece prietena ta.Si surorile mele au trecut prin asa ceva.Incearca sa discuti cu prietena ta ca nu e bine ce face. O sa vada ca dupa ce creste copilul mai mare o sa o iubeasca foarte mult si o sa fie numai dupa ea.Si oricum ce treaba are ea cu copilul? Adica doar nu o sa o oblige sa stea in casa cu copilul sau eu stiu ce. Oricum MULT SUCCES!

| Juliebelle a răspuns:

Doamne.In primul rand mai bine stati in banca voastra. sh lasati biata creatura in pace. E nevinovata. In al doilea rand. nu inteleg ce vina are copilul de vrea cu atata disperare sa il omorati. Cea mai buna metoda este de a avea o conversatie cu mama ei, explicandu'i de ce nu doreste un frate sau o sora.Am avut si eu o colega care avea tot 14 ani si mama ei i'a facut un fratior.
Doamne ce ganduri puteti sa aveti, sa ii dati pastile femeii sa il avorteze...
V'ati gandit ca poate acele pastile ii fac rau mamei?

fratilor, mai gaditiva inainte sa faceti tampenii d'astea!

| Delisha_4359 a răspuns:

Nu e neplacut sa ai un frate sau sora indiferent d varsta happy
intre tata si matusa mea sunt 15 ani diferenta si se iubesc multt.adica.serios acum thinking cum poti sa iti urasti fratele/sora... dar mai ales sa te gandesti sa'l omori?straight face

Spune-i prietenei tale Nicole sa se gandeasca de 1393346 d ori inainte sa se mai gandeasca la ceva laughing

| heise a răspuns:

Deci e o mare tampenie. Mai ales daca prietena ta crede ca bebelusul va primi mai multa atentie decat ea, daca primeste o merite, findca e mic si nu poate sa aiba singur grija de el== Cea ce se intelege de la sine. Eu am 3 frati (2 plecati in alta tara) si 2 surori, care ma iubesc si au avut grija si inca au. Ei sau bucurcat si au trebuit sa faca sacrifici ca sa aiba grija de mine, mi-au fost alaturi intotdeauna. Mai mult eu nu imi doresc sa exist sau sa fi murit la nastere nici decum ei== Gandeste inainte sa formulezi aceasta intrebare. Cu ce a gresit copilul? Nu sti cati vor sa mai aiba un fratior sau o surioara, de ce sa il omoare? Ce castiga? Regrete si sa termine cu constinta incarcata de moarte lui/ei? Doamne. Cel mai bine sa taca si sa astepte sa creasca copilul ca pe urma o sa il iubesca, eu am o nepotica si o iubesc enorm iar sora mea tot are grija de mine. Deci spune-i sa nu isi mai faca griji, iar faza cu pastilele, credeti ca v-ar da voua cineva asa ceva? Si cum ati cere? Mai bine, ganditi inainte sa vorbiti. Ganditi-va la consecinte. Merita sa pierzi iubirea si increderea mamei pentru niste fite de doi lei? Eu spun ca nu.

| rastaman590100 a răspuns:

E bolnava! ce vina are copilul ala ca ei i se pare neplacut sa aiba un frate la 14 ani? de unde atata putere sa omoare un suflet? "sa rupa aripile unui ingeras". poate bebelusul ala e o minte stralucita. poate are un talent anume. cine e ea sa ii ia dreptul la viata? se gandeste numai si numai la ea. nicidecum la bebe, la familie. ce minte bolnavaa.

| Creioane COlorate:)) a răspuns:

Doamne ce mine aveti... voi sunteti sanatose la cap? cum sa omori copilu femeii? Doamne ce oameni!

| princesslove a răspuns:

DOAMNE! deci am ramas fara cuvinte cum DOAMNE iarta-ma va trecut prin cap asa ceva sa omorati bebelusul este o mana de om ce va facut ca sa ii faceti rau lasa-l sa se nasca cand il va tine in brate si ii va auzi inimioara batand se va gandi ''daca il omoram regretam toata viata mea'' mama ei ar fi distrusa daca ea era in locul bebelusului si bebelusul era mare adica era in locul prietenei tale si ea gandea la fel ce facea? sa se puna in locul mamei daca ar face asa ceva sa ii simta prima miscare in burtica iar apoi sa nu mai auda inimioara micuta batand sa nu il mai aibe langa ia sa isi duca bebelusul pe un drum pe care nu ar vrea nimeni sa calce si ce daca are 14 ani am vazut mame care aveau copi la 24 de ani si era insarcinata cu un bebe si era de zeci de mi de ori mai mare ca ia sa lase bebelusul cand se va naste o sa il iubeasca mai mult decat orice pe lume asta va rog eu din tot sufletul lasa-til sa traiasca nu va cunoasc dar va rog dat-ti sfatul asta ok?

| Lovedove222 explică:

Faza e ca am uitat sa mentionez ceva...decand bunici lu nicole au aflat ca fica lor e insarcinata. nu au reactionat prea bine deoarece toata viata lor au crescuta p nicole cum ar fi fata lor iar acum bunici ei sunt revoltati si leau spus sa se mute din vila in care locuiau. deci nicole e distrusa ca a ajuns dintr-o vila f mare intr-o garsoniera si d aceea a vrut sa faca lucru acela.deci in concluzie din cauza bebelusului ssunt toate problemele ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o inapta.

| Dia1990 a răspuns:

laughing Cunoscut imi suna. O vecina de-a mea a zis ca fuge de acasa cand i-a zis maica-sa ca o sa aiba o surioara( avea vreo 15 ani ea atunci). iti dai seama ca nu avea ce sa faca, doar nu sa omoare copilul :O... Timpul a trecut, i s-a nascut surioara. acum aia mica are vreo 5 anisori. si o iubeste pe vecina mea mai ceva ca pe maica sa laughing si vecina mea a prins drag de ea. Prietena ta e probabil acum putin geloasa ca se gandeste ca mama o sa ii dea mai multa atentie bebelusului...