| EvilsideofGod a întrebat:

Mama m`a pedepsit si nu ma lasa sa ies afara 2 saptamani pentru ca in ultimele 2-3 dati nu am venit acasa la ora stabilita de ea, ci cu o jumatatae de ora sau maxim o ora mai mult...
am rugat`o si cu frumosul si cu "uratul" sa ma lase afara pentru ca nu am ce sa fac in casa pentru ca nu am nici de invatat nici teme de scris.
daca pe ea n`o lasa bunica sa iasa afara nu inseamna ca nu trebuie sa ma lase nici pe mine, nu`i asa?
cum as putea sa o conving sa ma lase afara, avand in vedere ca sunt cuminte si am note bune la sclhappy?
oricum asta era ultima saptamana in care puteam sa ies afara pentru ca apoi voi avea multe teme de facut si n`o sa mai am timp...
help pls?
am 14 ani(cls 8a)

4 răspunsuri:
| A_8453 a răspuns:

Pai...depinde...
care a fost ora stabilita de ea?

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Nu pot sa imi imaginez cum e sa traiesti asa, sau cum o mama poate fi atat de severa. Eu pot sa zic ca nu am fost niciodata pedepsita si ma inteleg foarte bine cu mami. Dar oricum ai putea sa ii promiti ca nu vei mai intarzia niciodata, sau chiar poti sa ii spui ca data viitoare daca vei intarzia o vei anunta din timp.
Ai spus la un moment dat ca nici pe ea nu o lasa bunica ta afara. Poate si de aceea te pedepseste asa, pentru ca si ea a patit la fel cand era mica.
Dar sunt sigura ca atunci cand o prinzi intr-o dispozitie buna o vei convinge tu cumva.
Succes!

| Marynna a răspuns:

Pai...nu a fost bine ca ai intarziat.Ar fi fost mai bine daca nu intarziai, dar in fine, nu e un motiv sa nu te lase deloc pe afara.Incearca sa o atingi la punctul sensibil, zi-i ceva de genu` GANDESTE-TE CUM TE SIMTEAI TU CAND BUNICA NU TE LASA SA IESI, ASA MA SIMT SI EU... poate asa te va lasahappy

| madda9588 a răspuns:

Si...crede ca e mai bine sa stai toata ziua inchisa in casa, la calculator decat sa iesi afara? Incearca sa'i spui asta.
Eu m-am certat de multe ori cu ai mei ca nu ma lasa sa stau o zi intreaga in casa, fara ies absolut deloc.