| anonim01879 a întrebat:

Mama mea ma jigneste permanent si imi cauta motive sa ma certe.Imi doresc o viata linistita fara certuri si batai.Am incercat sa vorbesc cu frumosul,dar cum vede ca ceva nu e bine ma face panarama, jigodie, proasta etc..La scoala ma descurc, iau bursa si sunt cuminte.Afara nu ma lasa decat in weekend de la 2 pana la 5 dupa amiaza sau mai putin.
Mama nu e asa doar cu mine si la magazin sau pe strada se cearta cu lumea si jigneste.
Sfaturi?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine sa stim si varianta mamei, de ce se comporta asa cu tine.

| anonim01879 explică (pentru darrio2007):

Spune ca eu nu sunt in stare sa o multumesc, ca ridic tonul (nu am curaj sa fac asta pentru ca stiu ca mi-o iau grav) si de asta ma jigneste

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim01879):

Mda. Probabil are si ea necazurile ei. Si răbufnește la orice gest al tău mai necugetat.

| MarianWLF a răspuns:

Si adultii gresesc, inconstinet isi varsa nervii acumulati pe tine fara sa se controleze, gandeste-te ca scoala trece si nu mai ai mult pana la 18 ani, va veni ziua cand vei pleca de acasa si toate astea vor fii amintiri indepartate.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai uitat sa ne spui si ce rautati faci tu, de se tot ai asa de tine.

| dullcat a răspuns:

E foarte trist ce ai scris aici.Nu asa trebuie sa se comporte o mama! Te incurajez si eu sa mergi la psihologul scolii, fiindca nu este deloc benefic sa cresti intr-un astfel de mediu.Mai mult de atat, cel putin din punct de vedere legal, nu poti face.Sa te muti poti abia de la 18 ani in sus, doar cu conditia ca tu sa ai un job stabil ca sa te poti intretine singura. Sper ca nu te superi ca intreb, dar tatal tau nu mai face parte din scenariul familiei?

| Fatamuntilor a răspuns:

Ceva nu se potrivste aici.
tu copil model, mama ta te jigneste.
Fiecare parinte vrea ce e mai bine pentru copilul ei.
Stiii ca mama ta sa aiba probleme de orice fel.E GREU pentru ea sa se descurce singura cu totul.eE modul ei de a se descaca emotonal.

| anonim01879 explică (pentru Fatamuntilor):

@fatamuntilor Si eu cum pot sa ajut? Descarcarea asta emotionala ma fecteaa pe mine

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim01879):

Sa ai rabdare cu ea, sa o asculti cand vorbeste cu tine si nu sa pui la suflet jignirile. Eventual sa oo ajuti in treburile casnice.

| Hyperion7 a răspuns:

Zi ca ea și fă ca tine.
Acolo unde cuvintele sunt de prisos, nu își mai au rostul.
Urmează-ti visul in tăcere și nu o lasa sa îți strice speranța!

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu o mai baga in seama si fa ce crezi tu mai bine ca ai de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o mai cere la vorba, vezi-ti de viata ta, vorbeste cu psihologul scolii si fa-ti placuri de viitor.