| DeeDee_4511 a întrebat:

Mate-info sau filologie?[Argumentati raspunsul. Funda:*]

Răspuns Câştigător
| Meli_7221 a răspuns:

Daca vrei sa treci BAC-ul, si nu le ai asa bine cu meteriile de real - Filologie
Daca vrei sa iti faci o cariera de unde sa castigi bani frumosi - Mate-info.

Depinde ce iti place tie.
E usor liceul cand esti la Filologie, insa mai departe, facultatile pe profilul asta nu sunt avantajoase. Ia exemplul meu. Sunt filologie intensiv - engleza si n-am nici cea mai mica idee ce vreau sa fac mai departe. Vroiam Jurnalism dar, multa lume mi-a spus ca e foarte greu sa imi gasesc un job in domeniul asta, cu toate ca asta mi-ar place sa fac.
In schimb, la Mate-info, o sa ai de munca, insa dupa liceu si facultate, reusesti sa iti gasesti un job, cu un salariu frumusel.

Fa o lista cu materiile reale si una cu cele umane, si bifeaza-le pe cele care iti plac... dupa care pune in balanta listele.
Bafta!

3 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Nici una ca eu sunt la stiinte ale naturii, dar ca sa-ti argumentez.la mate-info nu m-am dus pentru ca se face mate si info in prostie, iat pe unam nu am vrut pentru ca la faculatate cand mergi de exemplu daca esti la profil real poti sa mergi la facultate pe uman, dar invers nu. iar daca ar fi fost sa ma duc la unam, as fi ales stiite sociale.

| anonimaa a răspuns:

Mate-info clar!
la acest profil ai mult ma multe oportunitati atunci cand va trebui sa pleci la facultate! + ca e si super bun
daca vrei mate-info trebuie sa ai medie si sa te duca capu'.
eu' la mate-info dau!
xoxo

| ambutisare a răspuns:

Simplu. mate-info = bac la mate(f*uck it), filo = fara mate la bac.