| DDCC a întrebat:

Mereu, de când mă știu simt nevoia asta: vreau să fac ceva super tare, să mă impresionez pe mine, să știu că a meritat ziua. Să descopăr ceva care să-mi șocheze și impresioneze mintea.
De multe ori eșuez în asta și-atunci nu-mi mai găsesc liniștea.
Precizez că am mari pretenții de la mine.
Cum aș putea să găsesc ceva super wow care să mă "topească"? Unde ar trebui să caut?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-te pe citit

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

A citi este un verb.
A trăi este un verb.
Dacă nu spui ori un substantiv, ori un adjectiv, ori adverb, rămân doar verbe.
Scuză-mi analogia, dar așa mi-a venit să scriu.
Ceea ce voiam să-ți scriu era: Bun, mă pun, dar ce? Că și la informatică poți citit tratat de istorie, dar asta nu înseamnă că vei învăța ceva.
Să mă scuzi, te rog, dacă te deranjează acest răspuns, însă am nevoie de ceva mult mai concret, nu de ceva abstract.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

"Să descopăr ceva care să-mi șocheze și impresioneze mintea."
Cand citesti te cultivi, iti faci pareri, descoperi ceva nou," impresionezi mintea".
Sau poti sa te apuci de un sport, de munca.
Cica inveti sa iti depasesti limitele pe zi ce trece.
Ideea e sa progresezi.

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

Și dacă citesc ceva eronat, tot se pune?
Tocmai am aflat de câteva ore de la un utilizator de pe TPU la o întrebare că de fapt descopera.ro nu este chiar o revistă științifică ci conține și articole eronate.
Sau e mai bine să înveți/citești ceva chiar și eronat, decât nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

Da,ca sa-ti dai seama ca e eronat.

"Sau e mai bine să înveți/citești ceva chiar și eronat, decât nimic?" - Deci, citesti ceva, ai un dubiu-mai cauti.

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

Da, aici bine zici.
Este ca și analogia cu "Este mai bine să simți orice decât nimic".
Că dacă primești informație strict corectă mură-n gură uiți să mai gândești.
Doar de curiozitate, tu ce citești de obicei? Că oricând sunt interesat de ceva nou. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

Ce prind, dar extrem de foarte rar poezie.

| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Faci parte din acea categorie de oameni foarte ambițioși care pot ajunge întotdeauna la ceea ce își doresc. Întrebarea greșită pe care ai pus-o este -unde să caut?-. Păi, asta e problema. Pentru a fi un om cu pretenții, trebuie să fii bun în cât mai multe lucruri. Din cauza asta e greșită întrebarea - Nu trebuie să cauți un lucru, ci să te perfecționezi în cât mai multe domenii. Numai așa te poți depăși. Nu poți să îți impresionezi mintea decât dacă ești o persoană deschisă, adaptabilă, care poate să își găsească orice activitate, fără să stea pe gânduri. Învață să îți cunoști ambiția pentru că te va ajuta mult mai târziu!

| DDCC explică (pentru ApeleazaLaRaspunsulMeu):

Tu în câte domenii ai reușit să te perfecționezi până acum? big grin
Care ți s-a părut cel mai ușor? Dar cel mai greu?
Mersi pentru răspuns. happy

| Neindemanatul a răspuns:

Iti raspund din nou
Incearca sa fi creativ, daca esuezi macar stii ca ai incercat, nu te poți impresiona singur, daca vrei sa "iti socheze mintea studiaza astronomia, merita

| DDCC explică (pentru Neindemanatul):

Tocmai mi-ai dat o idee.
Tu cât de expert ești în astronomie? happy