| Anayrda0876 a întrebat:

Mi-a venit menstruația dar mi-a curs sânge negru, oare de ce, nu mi-a curs la începutul menstruației și la sfârșit și în toate zile menstruație au avut scurgere neagră.

2 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Du-te întrebă pe mama ta, mătușa, nașa etc.

| TudorRebecca18 a răspuns:

Dacă sângele din organism este inițial roșu, se poate întâmpla ca culoarea menstruației să se schimbe. Atunci când devine negru, poate fi vorba de sânge uscat sau oxidat. Acest lucru se întâmplă atunci când a stagnat în corp, în vagin, și a intrat în contact cu aerul. Aerul este cel care oxidează sângele. Acest lucru se poate întâmpla atunci când fluxul este ușor, cum ar fi la începutul sau la sfârșitul perioadei. Dacă nu observi niciun alt simptom, nu trebuie să-ți faci griji.La inceputul sau sfarsitul menstruatiei, sângele poate avea o nuanță maro sau roșu închis și poate avea o consistență groasă – dar, de asemenea, este normal ca primele semne ale menstruației tale să fie roșu aprins și mai lichid.

Dacă observi sânge maroniu la începutul sau la sfârșitul menstruației, este deoarece sângele e mai vechi și a durat mai mult pentru a părăsi uterul. Captusirea uterină se închide la culoare din ce in ce mai mult in functie de timpul necesar pentru a parasi corpul.

Cheagurile de sange sunt normale in zilele cele mai abundente ale menstruației si pot apărea si rosu închis sau negru aproape închis.

Dacă simți că ceva nu este în regulă, îți anunți mama și mergeți la un ginecolog.