| anonimasauanonimul a întrebat:

Mi-am făcut recent doua piercinguri in ureche, unul în lobul urechii și altul sus în cartilaj. M-a durut 2 sau 3 zile. Încă nu s-a vindecat de tot. Incă mă doare dacă mi se agață părul sau ating foarte ‘agresiv’. Este o idee bună să le dau jos și să le dezinfectez mai bine atat zona cat si cercelul? Țin să menționez că, în seara după ce le-am făcut, l-am înlocuit pe cel de sus și m-a durut groaznic. Abia a intrat.
*scuze dacă n-am ales categoria corectă*=)

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic referitor la datul lor jos, nu prea se dau. Adica doar in cazul in care chiar dor si pentru a evita o ulterioara infectie. Incearca sa dezinfectezi zona asa, cu ei pusi. Daca nu merge si durerea persista... cel mai bine ar fi sa ii dai jos (dar si atunci ar trebui dezinfectata mereu zona si tinuta curata).

| anonimasauanonimul explică (pentru DoarBogdan):

L-am scos pe cel de jos și l-am dezinfectat. aveam sânge pe lângă ureche. l-am pus foarte ușor înapoi și n-am simțit decât o înțepăturălaughing mulțumesc oricum.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonimasauanonimul):

Ma bucur sa aud asta happy
Seara placuta in continuare! ^_^

| Denisa0954 a răspuns:

O luna cel putin dupa ce ai dat gaurile cerceii medicinali nu se scot, mai ales pentru a fi înlocuiți cu altii. Se dezinfecteaza de jur imprejurul gaurii. Nu e o idee bună să i scoti iar pentru ca rana nu e vindecata si chiar dacă îi dezinfectezi poti riscă să faci infecție