| 200000000 a întrebat:

Mulți dintre voi românii nu suferiți țigăni, dar câți dintre voi v-ați uitat la "Inimă de țigan" cu medalion și care spune că nu s-a uitat măcar o dată, ăla minte.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu m-am uitat.Si nu aveam nicio problema, adica frica, mai bine zis, fata de ei pana cand nu am inceput sa am eu probleme cu ei.Recunosc ca in prezent ma feresc daca se poate si imi tin geanta mai cu atentie daca ii aud/vad in jur.Asta e, daca ai fi furat ai face exact la fel.Recent am dat si peste o doamna de etnie, cred ca in calitate de bunica, cu doi copilasi si am ramas placut impresionata. Vorbea civilizat, nu tipa, nu parea beata, a salutat si a multumit pentru mancare, le-a explicat diverse copiilor foarte bine crescuti si linistiti, plus ca le-a atras atentia in mod ferm dar calduros ca acum ei sunt la masa, au iesit frumos in oras si trebuie sa lase telefonul deoparte.Cu siguranta mi-as schimba perceptia considerbail in bine daca as vedea exemple similare zilnic, dar nu vad, ci e fix opusul.In liceu aveam o colega de etnie roma care era olimpica, asadar nu pot spune ca nu sunt toleranta sau nu ii apreciez pe cei care se comporta ca oamenii.Mai dau si peste personaje dubioase care nu sunt de etnie din cand in cand iar tendinta de asemenea este sa imi tin geanta mai cu atentie sau sa traversez pe partea cealalta.Asadar, te rog sa nu o iei personal...

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio relevanta daca suporti sau nu o etnie cu faptul daca te-ai uitat sau nu la un serial cu si despre rromi!

Acel serial era despre rromi dar jucau majoritar actori romaniwinking
Nu m-am uitat la el dar stiu despre el, ca am ochi, si am vazut atatea reclame in trecut!
Este o preconceptie ca tot ce este despre tigani trebuie sa fie tiganesc
La fel cum unii useri afirma pe TPU ca toti tiganii sunt la fel si ca sunt infractori, unii sunt infractori dar nu toti!
Iti mai dau un exemplu, sunt manelisti care sunt romani? Ei bine sunt!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta un film cu tigani, ca nu reflecta mare lucru din viata reala a romanilor sau a altor natii, care intra in contact cu tiganii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu m-am uitat niciodată.

| Fatamuntilor a răspuns:

M-am uitat!
oamenii aia sunt actori si urmeaza un scenariu! Nici macar nu sunt de etnie.

| siriusblack98 a răspuns:

1.La cat de agramat scrii, e clar de care etnie aparții.
2. Vrajeli de genul nu au ce sa caute la această categorie. Oamenii vin aici cu întrebări serioase, nu cu frustrări personale născute din prostie proprie.
3. Uite eu nu m-am uitat la nici o inima de rrom ce zici tu acolo.
4. Sterge-ti contul.

| mODIN a răspuns:

Ma opun discriminarii bazate strict pe etnie, sa ne intelegem.

Dar nu mi se pare ca ajuta cu ceva sa faci referinta la un serial de acum 15 ani de care aproape nimeni nu-si mai aduce aminte pentru a dezbina preconceptiile altora.