| anytha13 a întrebat:

Multimea nr rationale

Doua nr. naturale se numesc PRIME INTRE ELE daca?
O fractie ordinara se numeste IREDUCTIBILA daca?

16 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

S'a terminat vacanta si nu stiu eu?

| darkeyes a răspuns:

Au divizor comun pe 1
Daca nu se mai poate simplifica cu nimic

| cristina a răspuns:

O fractie ordinara se numeste ireductibila daca nu mai merge simplificata.

si 2 nr naturale se numesc prime intre ele daca cel mai mare divizor comun al lor este 1.

fundita?

| Alex_7297 a răspuns:

Două nr. naturale se numesc prime între ele dacă cel mai mare divizibil comun este 1.
O fracţie ordinară se numeşte ireductibilă dacă nu se mai poate simplifica.

| Drauzy a răspuns:

1 Doua numere nat sunt prime intre ele atunci cand div lor comun este doar 1.
2 atunci cand nu mai poate fi simplificata ex 4 supra 2 egal 1 pe 2

| Ochiialbastrii a răspuns:

Ti-ai luat si tu caietu de vacanta de la paralela 45, nu? laughing)

| vladys a răspuns (pentru Ochiialbastrii):

Da si eu mi-am luat si de aia caut pe ne laughing))))))

| t0xic1girl a răspuns:

Doua nr. nat sunt prime intre ele atunci cand divizorul lor comun este 1.
O fractie este ireductibila cand numaratorul nu se mai imparte la numitorhappy.[nu se mai imparte exact!]

| Ode a răspuns:

Tu dragoo ai citit regulamentul TPU ca nu ai voie sa pui intrebari ca sa iti rezv problemele? sa nu mai faci asa da tu esti proasta de nu stii?happy DUTE LA GARAAAA

| vladys a răspuns (pentru Ode):

Are o problema si de aia este TPU s apui intrrebari cand ai o problema si cine stie sa raspunda

| EaaRux a răspuns:

Doua numere intregi sunt prime intre ele daca ele nu au alt factor comun in afara de 1, altfel spus, daca cel mai mare divizor comun al lor este 1.
La fractia ireductibila nu stiu sa iti dau o definitie, dar vine in felul urmator: ai 4/6 si simplifici prin 2, ramane 2/3 => fractie ireductibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice numar natural este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa demonstrezi ca c. m. m. d. c este 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta

| LuizaImperffect a răspuns:

Chiar esti proasta! in ce clasa esti?rolling on the floor

| ANONIM61 a răspuns:

Două nr. naturale se numesc prime între ele dacă cel mai mare divizibil comun este 1.
O fracţie ordinară se numeşte ireductibilă dacă nu se mai poate simplifica.