| cry25 a întrebat:

N-ar trebui analfabetismul pedepsit prin lege?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar trebui facut ceva ca sa nu se poata scrie prescurtat, sa corecteze automat cuvintele scurte si cele incorecte, dar sant de acord ca ar trebui pedepsita infidelitatea, prostitutia si faptele precum moartea, furtul etc.

| cry25 explică (pentru mgtow):

Eu sunt de acord cu prescurtările, însă nu sunt de acord cu : "mam","l-am", k, i-mi etc. Bineînţeles că celelalte fapte menţionate de tine trebuie pedepsite prin lege.

| Sw33tG1rl4ever a răspuns (pentru cry25):

" L-am " e corect.winking

| cry25 explică (pentru Sw33tG1rl4ever):

S-a corectat automatsad.

| mgtow a răspuns (pentru cry25):

Da asa zic si eu de acele cuvinte, l-am de exemplu are acea liniuta de pomana, impreunat la fel s-ar spune, a fost cam prost cel care a inventat cuvintele cu liniuta intre ele.

| ComatoseWine a răspuns:

E ca si cum ai aresta juma' de Romanie!

| inconscient a răspuns (pentru ComatoseWine):

Decat atat? laughing

| cry25 explică (pentru ComatoseWine):

În frunte cu politicienii big grin.

| SuneteDeChitara a răspuns:

De analfabeţi nu o să scăpăm niciodată. Eu cred că mai bine ar fi să se dea amenzi. Poate aşa o să înveţe mai multă lume să scrie, să citească şi să vorbească corect.

| cry25 explică (pentru SuneteDeChitara):

E bună ideea cu amenzile.

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Ar fi prea dura masura asta, dar poate asa s-ar invata unii minte. Sa nu-ti cunosti propria limba e ceva foarte penibil! Mai ales ca limba romana e cea mai usoara, cum scrii asa pronunti. Si totusi avem mai multi analfabeti ca englezii, francezii etc.

| tlaura a răspuns:

Ba daa :X

| inconscient a răspuns:

Intrebare:Si ce s-ar rezolva?
Raspuns:Nimic!
Intrebare:Ar invata oamenii sa scrie si sa citeasca? Nu ar mai chiuli elevii de la ore? Cei care ar asista ar fi mai atenti si si-ar face temele? Nu ar mai scrie prescurtat in caietele de limba romana si altele?
Raspuns: Nimic nu s-ar schimba!
Una e pe mess, in privat, alta e pe fb\TPU sau pe caiete, unde nu intelege lumea nimic din ce spui.
Concluzie: Sa fie pedepsite celelate delicte, adevarate, apoi alfabetismul!

| cry25 explică (pentru inconscient):

Celelalte delicte sunt pedepsite(nu cum ar trebui), dar in ritmul ăsta, regulile gramaticale o să fie total ignorate, nu ca n-ar fi deja.

| Etiene a răspuns:

Mutilarea limbii o fac semianalfabetii in intentatia de a epata. Gasisem cu ceva ani in urma si un,, alfabet,, al SMS-urilor.,, Mutilarea,, provine acum din incosecventa invatarii in scoala, a temelor facute in dorul lelii, a interesului mai mare pentru sex sau masturbare decat cautarea raspunsurilor in DEX si nu pe net(chiar TpU). Acum raspunsul; dupa stiinta mea, lipsa frecventarii scolii pana la un nivel, a copiilor conduce la amendarea parintilor. Cat si cum se aplica se vede cu ochiul liber.

| anutzaEu a răspuns:

NU cred.
Pt. ce?

| cry25 explică (pentru anutzaEu):

Pentru că prea multe persoane mutilează limba română. E tot un fel de crimă.

| ssmille a răspuns:

Ar fi prea multi oameni de pedepsit