| f a întrebat:

Neata!
Deci cam acum o saptamana urma sa ma intalnesc cu niste colegi de clasa in parc. Pe drum m-am intalnit cu mama unuia dintre colegi(D) si ne'am salutat(doar atat!). Cand m-am intalnit cu colegii in parc, i'am spus lui D ce se intanplase. A doua zi aflu de la D ca mama lui aflase de la o colega de clasa ziua anterioara ca el fumeaza de mult(ceea ce e adevarat, insa nu asta e ideea), iar el automat m'a invinuit pe mine.Desi i'am explicat ca nu as face asta niciodata mai ales ca mama lui este foarte bolnava si nicio veste proasta nu i'ar face bine, el nu m'a crezut. A 3'a zi o colega care ma uraste( nici in ziua de azi nu stiu de ce) s-a dus la el acasa si a stat pe id'ul lui. Eu fiind online, m'a contactat si a inceput sa ma injure intr'un hal neimaginat.Pentru ca D era suparat pe mine, a spus ca el m'a injurat.
Credeti ca mai are rost sa salvez prietenia dintre mine si D? Eram cei mai buni prieteni si sunt complet dezamagita ca el crede ca as face asa ceva.

4 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Poate ca D a inventat ca mama lui a aflat ca el fumeaza de la tine doar pentru ca nu mai vrea sa-ti fie prieten, sau poate i`a bagat in cap colega care te uraste toata minciuna asta.
In cazul in care e adevarat, nu cred ca D merita sa iti mai fie prieten dupa ce te invinuieste in halul asta. Daca ar fi prietenul tau de incredere te`ar crede pe cuvant. Poate ca el a pus `o pe colega ta sa te injure.
Ar trebui sa incerci sa salvezi prietenia daca intr`adevar iti doresti asta. Eu sunt sigura ca, colega aceea i`a bagat in cap toatae prostiile ca tu i`ai zis mamei lui ca s`a apucat el de fumat dar poate i`a zis chiar ea. Trebuie sa analiezezi cazul de una singura.

| gigiro a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie in patru: tu, mama, colegul si colega. O astfel de problema trebuie rezolvata(mai ales cu colega)

| Miha1308 a răspuns:

Ar trebuie sa vorbesti cu el face to face sa ii explici inca odata cum stau lucrurile si faptul ca tu nu i-ai spus mamei lui asta, in primul pentru ca ca iti este un foarte bun prieten si in al doilea rand avand in vedere faptul ca mama lui este bolnava.Cat despre colega cealalta...no comment, spune-i sa isi vada de viata ei. Iar D daca este asa bun prieten pe cat spuneai sau iti arata inainte te va intelege, sincer.Multa bafta! Si un sfat pe viitor:ai grija in cine ai incredere. Te pup:*

Miha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este ca un prieten adevarat gasesti fff greu, deci incearca sa salvezi prietenia voastra. bafta