| คиค a întrebat:

Neata TPU!
Peste tot vedem inimioare, chiar daca este sau nu Valentine's Day sau Dragobetele. Vedem inimioare, deoarece inimioara este simbolul iubirii.
Intrebarea mea este DE CE inima, un organ vital care puseaza sangele in organizm, este simbolul iubirii?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Asta ni se trage de la micul Cupidon, zeul roman al dragostei, un copil frumos, uneori inaripat si foarte capricios, care prin sagetile trase de el in inima, faceau sa se indragosteasca pe loc cei care erau atinsi. Din cauza lui in viata, au existat si exista iubiri nepotrivite din diferite puncte de vedere. Si asta e un raspuns, nu?!
Cand ''te doboara'' iubirea, inima isi inteteste bataile, tic-tac-urile normale, devin un rapid tic-tic-tic-tic-tic de parca inima nu ar mai avea loc in piept, de aceea, cred ca, a fost aleasa ca simbol al iubirii, este prima care reactioneaza la diferitele stari prin care trece "organismul" nostru. Si acesta este un raspuns...

4 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Pentru ca de aici ne vin cele mai nastrusnice sentimente pure de iubire, dragoste.Multi gandesc cu inima, altii cu mintea.Numai cand vezi forma inimii, iti trezeste in tine un fior al dragostei.

| St!L a răspuns:

Pentru ca atunci cand iubesti simti bataile inimii si cum spunea si special Girl inima este totul, fara ea nu am putea trai.

| asdffghjjkl a răspuns:

Pai fara inima nu am putea trai... NU?

Daruindu-i inima inseamna ca inima ta va fi mereu pentru persoana iubita si ca o iubesti mult.

Si mai ales inima este rosie, culoarea ce simbolizeaza dragostea big grin

Pa, pa!

| al a răspuns:

Pentru ca datorita acestui organ vital avem acest sentiment.