| GossipFann0700 a întrebat:

`Neta,
As dori sa va cer si eu un sfat: toate prietenele mele au/au avut iubiti si sunt foarte fericite cu viata lor. Mie mi se pare ca a mea este mega-plictisitoare.Niciodata nu am avut succes la baieti nu inteleg de ce.Pentru o perioada am inceput sa cred ca este de vina faptul ca am ochelari si note mai mari decat ale prietenelor mele.Tot incerc sa aflu ce se intamla de nu pot fi si eu atragatoare. Pur si simplu nu ma simt bine in a fi eu.
Ma puteti ajuta? Du fundita.

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Buna!

Si eu am aceeasi "problema" ca si tine: port ochelari, sunt catalogata drept tocilara, nu prea am succes la baieti. Din fericire pentru mine, mama mi-a deschis ochii si m-a facut sa inteleg, mai cu tipete, mai cu vorba buna, ca nu pierd nimic daca nu am prieten acum. Ce e al meu e pus de-o parte! Nu dispera! Incearca sa fii amuzanta, sa nu te lasi coplesita de o astfel de problema minora... Bineinteles ca daca iti place un baiat nu il da la o parte, ci incearca sa vorbesti cu el, o data si o data, isi va da el seama "ce zace in tine". Crede-ma, ei sunt speriati de o fata inteligenta, dar ei asta cauta de fapt pentru viitor. Acum au nevoie de ceva superficial, nu de ceva care sa ii lege de maini si de picioare.
Viata ta iti poate parea plictisitoare daca nu ai prieten, dar si cand ai... oh go on Colega mea de banca, prietena mea cea mai buna, era anul trecut de aceeasi parere cu mine, dar din octombrie este prietena unui baiat de la noi din clasa. Inainte, ieseam zilnic, acum nu mai iesim decat o data pe luna si atunci pentru a merge la un film interesant, dupa care vine baiatul si o ia acasa. Ma simt ca a n-spe mia roata la caruta... Devine plictisitor asa!
De ce sa iti pierzi cei mai frumosi ani din viata langa un baiat, pentru ca mai tarziu sa realizezi ca ai investit prea mult in el? Asta imi spune mie mama si am inceput sa inteleg ca are dreptate!
Asa ca: spatele drept, pieptul inainte, privirea in fata la 100 m (astea sunt de la tata) si lasa-l pe EL sa te descopere, nu tu pe el!

P. S. Cei care sunt populari acum, rareori mai sunt populari si ca adulti!winking

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Ai rabdare draguta. :X Sigur intr-o zi vei gasi pe candva care te va iubi cu adevarat, n-am nicio indoiala! Te-ai gandit ca baietii aia ies cu fetele alea doar de bascalie? Daca se plictisesc de ele le lasa cand le e lumea mai draga!

| luciana200972 a răspuns:

Intotdeauna iarba di gradina vecinului e mai verde, adica intotdeauna ni se pare ca cei din jur au tot ce-si doresc si noi nu avem nimic, de fapt nu avem nimic pentru ca stam sa analizam ce au altii si uitam sa ne traim viata. eu cred ca ar trebui sa te preocupe ceea ce ai si ceea ce vrei sa ai nu ce au altii.Nu ochelarii sunt de vina, si nici notele nu au nici o treaba, trebuie doar sa lasi disperarea si sa devii receptiva la ce se intampla in jurul tau. Daca nu e nici un baiat interesat de tine incearca sa intri in alte cercuri, sa cunosti alt gen de baieti, si cel mai bine te cunoaste prietena ta cea mai buna, nu eu sau cineva de aici, noi dam sfaturi dar nu stim toate detaliile despre tine, asa ca iesi cu prietena ta la un suc si stai cu ea la odiscutie serioasa, poate are sfaturi mult mai bune si iti spoate spune exact unde gresesti. Pup