| anonim_4396 a întrebat:

Niste motto-uri inteligente, interesante, reprezentative pentru viata unui om stiti? fundita happy

3 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

"N-ai nevoie sa fii laudat cand esti sigur pe tine. Cine cauta lauda se indoieste de valoarea sa proprie." Gustave Le Bon
"Am pareri personale in mai toate problemele Universului" Octavian Paler

Răspuns utilizator avertizat
| alinionutz670 a răspuns:

Adevarul se opreste la inteligenta; frumusetea patrunde pana la inima
Frumosul si adevarul sunt identice. Frumosul anume trebuie sa fie adevarat in sine
Adevărurile mor psihologic, nu formal; ele îşi menţin valabilitatea, continuînd nonviaţa formelor, deşi pot să nu mai fie valabile pentru nimeni.
Oamenii eficienţi sunt cei mai mari leneşi, dar sunt nişte leneşi inteligenţi

Unii oameni, oricât de bătrâni ar ajunge, nu îţi pierd niciodată frumuseţea: doar şi-o mută de pe faţă în inimă.
Niciun caracter nu este asa incat sa poata fi lasat in deplina sa voie, ci toate au trebuinta de a fi indreptate prin notiuni si maxime.

Rostul gînditorului este să întoarcă viaţa pe toate părţile, să-i proiecteze feţele în toate nuanţele, să revină neîncetat asupra ascunzişurilor ei, să-i bată în jos şi-n sus cărările, de mii de ori să privească acelaşi aspect, să nu descopere noul decît în ce-a văzut nelămurit, aceleaşi teme să le treacă prin toate membrele, amestecîndu-şi cugetele-n trup – să zdrenţuiască astfel viaţa gîndind-o pînă la capăt.