| Marius44467447 a întrebat:

Noroc... As avea nevoia de părea voastră. Sunt cls 8 a și pana acum sincer sa fiu nu prea m-am zbătut asa tare cu școala(am luat 5 în teza la mate), nu le-am spus încă la ai mei pentru ca o sa iasă scandal ca de fiecare data, iar matematica este ca chineza pentru mine. Lb romana mi se pare mai atrăgătoare sincer sa fiu, însă mama vrea sa ma vadă nu știu ce cct de programator (ceea ce eu nu vreau).
Eu as vrea sa ma duc la filologie, însă mama vrea sa imi dea una dacă ma aude ca zic asa ceva, ea vrea la mate info. Mai mult, vrea sa ma pregătesca încă din clasa 10 pentru bac.
Nu știu, ma simt foarte confuz, parca m-as duce la profesionala (fac pregătire înca din clasa 4 la engleza și pur și simplu nu prea am învăț pentru ca ma duceam în silă, iar de la matematica și romana fac de anul trecut, de fapt la romana fac din cls a 6a).
Mereu întram întrun fel de depresie când ma duceam la pregătire pentru ca pur și simplu mi se părea un timp pierdut. Nu zic ca ai mei sunt niște prosti, ba dimpotriva, cheltuiesc sute bune de lei /luna pentru pregătiri și am respect foarte mare pentru asta, dar nu vreau sa devin ce vrea mama. Tata e de aceeasi parere cu mama ca dacă nu devin ITist pot sa ma arunc de la etaj. Sincer va zic, chiar as fi vrut din acest semestru sa pun osul la munca sa învăț la matematica ca poate voi lua o nota bună, însă acum parca nu as mai învață nimic și m-as duce la profesionala.
Apreciez dacă ați citit toate astea pentru ca sunt foarte ingandurat.

Răspuns Câştigător
| SatraBenzbest a răspuns:

Dupa parerea mea, ar fi recomandat sa dai pe mate-info deoarece acolo o sa faci din fiecare materie cate ceva.In schimb, daca dai pe romana si alea nu o sa mai faci mate aproape deloc, ceea ce nu e bine.Chiar daca nu iti place matematica(mie, imi place matematica, insa avem un prof super naspa care iti pune nota mare doar daca faci meditatii cu el), ma rog, ma intorc la ideea ca ar fi bine sa dai pe mate-info ptc pe urma te poti razgandi.Acum,ai tai nu te pot obliga sa te faci programator(sora mea e,iar ai mei nu mi-au zis ca trebuie sa ajung si eu ca ea,desi si pe mine ma bat FOARTE RAU la cap sa invat.).Asa,nu te pot obliga sa faci ceva ce nu iti place,asa ca dupa ce termini liceul (care, repet, ar fi bine sa il faci pe mate-info) decizi ce vrei. Poate te razgandesti pana atunci, incepe sa iti placa matematica si mergi mai departe cu asta, sau, daca tot nu-ti place mergi pe ceva cu filologie.(ACUM DEPINDE DE TN, ASTA E DOAR O PARERE)Si nu uita, nici sa lucrezi la MC nu-i atat de raulaughing *glumesc*

2 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Vorbește cu ei și explica le ca nu ți dorești ceea ce își doresc ei și ca nu ești bun la matematica. Întreabă i dacă ei au fost buni la matematică, chiar dacă ar fi avut meditații. Spune le ca faci ce poți dar sunt anumite aptitudini pe care nu toți pot sa le aibă. Nu poți deveni IT ist sau medic sau filozof dacă nu ai talent deloc la asa ceva. Deși informatica s ar putea sa ți placa sa nu aibă atâta legătură cu matematica. Vezi pe parcurs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia 3 la examen la mate și îi convingi