| Aly_9916 a întrebat:

Nu am stiut la ce categorie intra?:eu sunt o pers. mia calma dar cand ma calci pe coada pot sa zic cel mult o injuratura nu sunt genul care sa sar la bataie...credeti a e bine? haideti sa va explic eram in parc si din greseala am dat mingea pe celelalt teren si l-am rugat pe unu sa imi dea mingea si langa el era un rrom si zis ca e fraier daca en da mingea si in momentul ala nu-s ce sa intam, plat ca am reactionat si la injurat (asta se intampla dimineata) si acum seara a venit cu frasu nu ce nu-s ce am vb si deodata mi-a dat un pumn din instinct am vrut sa dau si eu dar nu a vrut sa se duca(uni prieteni spun ca as fi bun la bataie eu fiiind putin mai "facut") in fine parca nu maascultau bratele creierul spune da dar ceva din mine zicea stai si am facut o mare prostie am dat inapoi si el fiind incurajat de gestul meu a inceput sa dea si sa dea si sa spunem ca...acum am nevoie de un cobci la o ureche si ma doare inima ca nu am dat macar un pumn as vrea sa dau timpul inapoi si sa dau si eu macar un pumn dar nu-s ce e cu mine cand eram mic imi palcea sa ma bat sa nu-s chesti din astea dar acum am devenit "pacifist" si ma enerveaza spuneti-mi este bine ce am ajuns sau trebuie sa invat cum sa ma apar sau chiar si sa lovesc.

5 răspunsuri:
| Any a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa inveti sa te aperi nu toti care te intalnesc sa te bata ca asa vor ei si cand mai ai ocazii ca aceasta nu sta.

| FoarteLetargic a răspuns:

In primul rand, nu te gandi decat la asta: loveste, dai, rupe, omoara. Crede-ma e foarte usor. Nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare, nici la propriu nici la figurat.
Pace tie. Numai binewinking

| TheVampireDiaries a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti sa scrii ca nu am inteles mai nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Aly!
Bun, sa vedem, ai foarte multa informatie aici.
Pentru inceput, citeste regulamentul TPU si data viitoare cand vei mai pune o intrebare editeaza-ti greselile de tastare.
Privind problema ta...eu una consider ca ai gresit in momentul in care l-ai injurat pe individ.Cu totii avem instincte, porniri din astea animalice si faptul ca reusim sa le infranam traseaza o bariera intre noi si animale.
Faptul ca te-ai abtinut apoi sa il lovesti din cate vad nu te-a ajutat, eu una nu as fi facut asta, este uman si firesc sa te aperi cand este nevoie.
Dar sfatul meu este sa te calmezi chiar daca esti o fire mai impulsiva pentru a nu se mai ajunge la bataie.
Am incredere ca din moment ce te-ai putut opri atunci sa il lovesti pe individ, vei putea si sa te calmezi si sa iti controlezi reactiile/vocabularul!
Bafta!

| bibi_1859 a răspuns:

Una este o bataie intre copii de 7 ani si altae intre doi de 16 -17 se poate ajunge la lucruri mult mai serioase. Ar fi mai bine sa nu mai injuri si te stapanesti lasa-i pe cei care nu stiu ce e acea educatie si ce inseamna o regula fi sigur ca acea nu au un viitor prea bun.