| anonim_4396 a întrebat:

Nu cred ca mai rezist. Cred ca o sa fug de acasa. Toti ma ignora, nu vorbesc cu mine, ma batjocoresc si ma fac in toate felurile. o fata a barfit despre mine, iar acum prietena mea cea mai buna nu mai e cea mai buna prietena a mea, acum este cu ea. prietena mea cea mai buna nu iesea cu nimeni, nici cu mine iar dintr-o data e afara cu fata care m-a barfit? nu inteleg. nu mai zic de familia mea, tata care ma face panarama si nu ii mai pasa de mine si de mama, iar mama e de acord cu tot ce zice tata. nici la biserica nu ma lasa sa ma duc. nu mai rezist! o sa cedez! dar nu stiu daca o sa o fac? ce pot face :'(?

Răspuns Câştigător
| Sebastian2014 a răspuns:

Salut. M-am uitat la raspunsurile primite si cred ca ai primit destule in care ti se spune sa fii fericita sa ai ce manca pentru ca sunt oameni care nu au. Pentru acei oameni in asta consta provocarea, si provocarea ta consta in tot ceea ce ti se intampla acum, chiar daca, poate multi nu te inteleg. Eu cand dau un sfat incerc sa ma transpun in pielea persoanei sau sa dau exemple din experienta mea de viata. In primul rand, te-as sfatui sa rupi orice legatura cu prietena ta, care te-a tradat. Nu-i mai raspunde la telefon sau la mesaje. Daca te-a lasat atunci cand iti este mai greu nu merita sa fie cu tine cand o sa-ti fie bine. In al doilea rand, totul, absolut TOTUL se intampla cu un scop. Si eu aveam momente cand eram trist zile intregi, dar acum totul se leaga ca si un puzzle. Nu uitat ce am sa-ti spun: TU nu esti ceea ce spun altii, tu esti ceea ce spui TU ca esti! Atunci cand cineva te batjocareste, o face doar pentru ca incearca sa-si acunda problemele accentuandu-le ale altuia sau inventand unele. Practit cine face asta o face ca sa se consoleze. Daca asculti muzica trista, ar trebui sa nu mai asculti, sa nu mai urmaresti stiri negative, si ceea ce cred ca o sa te ajute enorm si incerc sa recomand oricui acest lucru este MEDITATIA. Am scris aici un blog si la final explic, pe scurt cum sa meditezi: http://sebastiansebi.blogspot.ro/......odata.html

N-am sa mint si eu ma lupt cu mine in interiorul meu, dar incerc sa vad partea plina a paharului si sa fiu optimist pentru ca pesimist am fost prea mult timp. Iti urez succes si sper ca te-am ajutat. O seara faina! :)

9 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Incerca sa vezi ce se intampla adica vorbeste cu parintii si si spune-le cu ce le-ai gresit, si procedeaza la fel si cu prietenii tai.

| mODIN a răspuns:

Sunt oameni care mor de foame, sunt oameni care au fost desfigurati, sunt oameni fara o mana sau un picior, sunt oameni care mor singuri, sunt copii batuti pana la moarte de parinti.
Dar TU nu mai rezisti?

| Northern a răspuns:

Da,că dacă vei pleca de acasă toate problemele se vor rezolva aşa, ca din senin...

| Ysa232 a răspuns:

''Prietenei'' tale, ar cam trebui saii reprosezi acest lucru, pentru faptul ca un singur zvon ea te-a abandonat inseamna ca nu ti-a fost o adevarata ''bff''. Iar tatalui tau reproseazai ca te face panarama. Cand iti mai spune asa raspundei ''Ce-am facut sa-mi spui panarama?'' sunt copilul tau, nu trebuie sa-mi spui asa nici daca as fi vinovata.

| TheFoxx a răspuns:

NU e o idee buna sa fugi de acasa, nu vei rezolva nimic facand asta, incerca sa explici ce s-a intamplat familiei, iar despre prieteni tai sa fiu sincer in ziua de azi nu mai gasesti prieteni adevarati.

| powergirl a răspuns:

Buna va trebui sa infrunti realitatea pentru ca daca pleci de acasa vei gasi prieteni adevarati? nu cred, parintii nu te vor cauta sau poate o vor face si daca esti minora te vor aduce acasa cu politia asta vrei? dca esti majora pe poti descurca sa iti cauti o slujba si o chirie dar minora fiind nu poti avea un servici si scoala unde o lasi? fara scoala nu iti va mai bine ci din contra vei avea mai multe necazyuri de infruntat, viata e dura dar tot trebuie traita, infrunta ti prietenii si daca iti fac asa nu ii mai cauta si ignorai si singuri vor veni la tine si atunci sa zici unde ati fost cand eram la greu? cat despre parinti provoacai sa te asculte si vezi care e problema ca te fac cum te fac.

| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt și alții care nu au un acoperiș deasupra capului, nu au mâncare, nu au căldură, nu au apă caldă. Mulțumește-te cu ce ți-a dat Dumnezeu și liniștește-te!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-mi plac mie ăştia care cică nu-şi mai suportă viaţă şi o fac publică unor necunoscuţi pe internet, care internet, apropo, e plătit din salariile părinţilor care te-au făcut panaramă.

| Lucy27 a răspuns:

Nu vei rezolva nimic daca pleci de acasa, incearca sa vorbesti cu parintii si prietena ta si o sa iti rezolvi problemele