| mihamica a întrebat:

Nu inteleg nimic la genul liric, de fapt nu inteleg cum se comenteaza figurile de stil si imaginile artistice. stiti vreun site unde sunt explicate sau ceva de genu? funda!

2 răspunsuri:
| hadasada a răspuns:

Nu prea cred ca ar exista un site de genuthinking Stiu insa ca sa comentezi un text liric poate fi o provocare. Eu am reusit sa le comentez bazandu-ma pe faptul ca in comentarii de genu pot fi foarte subiectiva si cand vad o metafora sau ceva in genu pot spune ce-mi trece mie prin cap si am descoperit de mai multe ori ca ideile mele erau acceptate fiind considerate originale. te sfatuiesc sa parcurgi textul, sa-i stabilesti o tema, ii subliniezi sau incercuiesti figurile de stil, etc... scrii pe o ciorna la ce te-ai gandit sau la cerzi ca s-a gandit poetul cand a scris textul, apoi structurezi in lucrarea ta ideile pe care le-ai gasit. Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

| catalinalina a răspuns:

Raspunsul meu vine cam tarziu, dar sper sa te ajutewinking
in primul rand iti scrii pe o foaie definitia si trasaturile genului epic apoi pe caiet iei vreo 3 si scrii in comentariu. (de exemplu: prezenta eului liric este data de verbele si pronumele la persoanele I si a II-a cum ar fi "mea", "astept" s.a.). La figurile de stil si la imagini artistice este bine sa folosesti cuvinte mai "mari" sa le zic asa precum: contureaza, dezvaluie, accentueaza, reiese etc. iar apoi spui ce intelegi din acea expresie. ("soarele, lacrima Domnului, / cade in marile somnului" accesntueaza faptul ca soarele apune usor parca stinzandu-se in mare innegrinf-o pe timp de noapte. Metafora "lacrima Domnului" sugereaza ca soarele straluceste puternic imprastiind lumina pura precum o lacrima a Domnului). Poti sa scrii ce iti vine tie prin minte pentru a comenta o figura de stl sau o imagine artistica.