| NYØ2002 a întrebat:

Nu inteleg o chestie,sunt frati care nu sunt facuti cu ambii parinti, sunt vitregi sau de spune frati de pe mama si frati de pe tata?

5 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Sunt frați vitregi dacă:

au aceeași mamă și tați diferiți

sau

au același tată și mame diferite.

| IonutPetre12 a răspuns:

Eu stiu ca se spune frate vitreg

| Depoka a răspuns:

Frate vitreg de pe mama/ tata. Sau frate de pe mama/tata. La mine asa se stie.

| Maia55 a răspuns:

Ambele înseamă același lucru. Fiecare spune cum vrea, frați de mama/tata este cumva mai explicit deoarece specifica părintele care este în comun.

| Andreeush a răspuns:

Atunci când este un părinte în comun se spune frați vitregi.