| LoveForShania a întrebat:

Nu pot sa aprind aragazul straight face
Am incercat de multe ori cu chibritele, cu bricheta, dar, n`are rost. Ma ard. si ma ustura degetul respectiv toata ziua crying
Ce imi recomandati? Pistol pentru aragaz? Unde il pot gasi?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Se gasesc aprinzatoare pe gaz, electrice sau chiar si cu baterii. se gasesc pe la magazinele cu scule electrice, piete sau supermarket. Costa pana-n 5 lei;)
Arata asa http://www.brichete.info/......egre_m.jpg
http://www.updateadv.ro/images/product/0a696ec4f2408ee9fae5d771209ad264.gif

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu pateam la fel. Incearca sa dai la economic atunci cand aprinzi un ochi. Adica invarti doar putin de buton. Sau poti sa aprinzi chibritul, pui la ochi acolo si dai drumul apoi in siguranta.

| Emena a răspuns:

Cumpara`ti altul. poate iti dai foc.love struck

| Emena a răspuns:

Nu aveti ce sa ii faceti.si-a ars creieru.:X. te iubesc fato.:*

| juniper a răspuns:

Poate s-a terminat butelia, daca nu, atunci cu chibritul sau un aparat pe care il folosea bunica, facea scantei.

| hamsterx a răspuns:

Asa eram si eu laughing mi-a luat ceva pana sa ma prind cum se aprinde.eu il aprind cu chibriturile, am chiuveta langa aragaz si imediat ca sa nu ma ard scap chibritul in chiuveta.eu ti-am zis cazul meu, bineinteles ca tu dk nu ai chiveta langa nu t sfatuiesc sa arunci chibritul pe jos big grin deci cel mai bine ar fi sa-ti iei acel pistol de care zici, il gasesti prin carrefour sigur, sau prin magazinele de genul.sunt mult mai sigure si nu te arzi happy
si eu m`am ars de multe ori cu chibritul, am experiente neplacute asa ca incerc p cat posibilul sa mananc hrana rece sau incalzita la microunde :-s
te pup:* ai grija happy

Răspuns utilizator avertizat
| calin_8208 a răspuns:

Asa ceva n-am mai auzit...deci lol si esti si fata. Niste lucruri elementare:
1. Chibritul se tine de la capatul fara fitil(cu doar 2-3 degete nu strans in pumn)
2. S-au inventat chirbite mai lungi
3. Incearca sa aprinzi bricheta inainte de a porni gazul la aragaz
4. Daca lasi gazul deschis prea mult poti sa aprinzi casa nu doar aragazul
5. (optional) La mine la aragaz este un BUTON de care pot regla presiunea gazului(cat de mare o sa fie flacara), care se invarteste...deci trebuie sa fie si la tine. Pune pentru Dumnezeu flacara mica atunci cand vrei sa aprinzi aragazul
6. NU TE GRABI!
8.Bafta!
9. La punctul 7(pe care stiu ca l-am sarit) trebuia sa fie aprinsa deja de mult flacara(pasiunii) ce iese din arzatorul aragazului.

| marry_7650 a răspuns:

Se gasesc de cumparat aprinzatoare pentru aragaz si sunt electrice sau cu baterii usor de folosit.Nu se merita sa te arzi la degete pentru un lucru asa de marunt. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti pistol pentru aragaz unde vrei, si da este mai bun. E ieftin.

| rosalinda1999 a răspuns:

Pai depinde de varsta ta... daca esti mai mica nu are rost ...va trebui sa astepti, cu timpul se va rezolva si acesta mcia problema!

| stefii a răspuns:

Sa dai intai gazele de la aragaz mici cand aprinzi focu si pe urma aprinzi