| OhFuckIForgotMyNameAgain a întrebat:

Nu stiu ce facultate, respectiv universitate sa aleg.

Sunt in clasa a XI-a, la profil real. Sunt pasionata de cultura, literatura, limbi straine, istorie, filosofie, psihologie, fizica, chimie si practic un sport de performanta.

Punctul meu forte este literatura, fiind in stare sa compun, comentez, extrag esentialul. Cei din jur ma catalogheaza, de obicei, drept "cea care scrie frumos si citeste mult". Totodata, ma descurc foarte bine si la fizica, chimie, biologie; sunt stapanita de stetea de cunoastere.

In plus, ma preocupa filosofia si vietile filosofilor, istoria universala si psihologia umana.

Sunt, intr-un cuvant, in mare ceata. Nu am nici cea mai mica idee despre ce facultate ar tebui sa urmez. Mi-ar placea sa studiez in strainantate, insa parintilor le-ar fi foarte greu sa ma intretina, asa ca m-am gandit sa aplic pentru o bursa si sa imi caut un part-time in tara respectiva. Problema este ca nu am gasit o facultate care sa ma satisfaca si in preajma careia sa se afle posibile locuri de munca platite decent pentru a ma intretine. Am luat in considerare si studiatul in tara, insa, din nou, nu am nici cea mai mica idee despre domeniul pe care ar trebui sa il aprofundez. Daca merg la litere, viitorul meu este trist-ajung cadru didactic. Daca merg la istorie/arheologie, s-ar putea sa ma trezesc ghid de muzeu la terminarea facultatii. Daca merg la psihologie, pot s-o iau putin razna si sa raman pe drumuri, somer (stiu ca e mult de tocit). Daca merg la fizica, risc sa imi fac viata grea, fiindca matemaitca nu imi este cea mai buna prietena.

Am cautat, m-am documentat, m-am analizat, am facut tot felul de teste (suna stupid), am incercat nenumarate metode de diagnosticare a problemei, insa am esuat.

Daca cineva poate sa ma ajute, sa ma indrume in aceasta privinta, va rog sa o faceti!

Parintii vor sa merg la medicina, insa eu nu imi pot lasa viata sa treaca prin fata ochilor intr-un spital, ajutand/omorand oameni. pur si simplu nu e genul meu.

M-am gandit si la criminalistica, insa nu cred ca exista asa ceva in tara noastra. Voi ce ati face in locul meu?

4 răspunsuri:
| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Ia fiecare alegere pe rand si analizeaza-o logic! totusi urmeaza sa intrii la o facultate, nu conteaza care, doar ca o asemenea intrebare nu se pune pe un site de acest tiphappy
in viata unele alegeri se fac fara ajutorul "nostru".
Nu cred ca vrei sa iei decizii de pe urma unor internauti, parerea mea este sa calculezi fiecare pas in parte cu ramurile ei, si apoi o sa iti dai seama singura ce o sa alegi! Noroc

| BăiiDuddă a răspuns:

Chiar dacă eu mai am mult până la facultate, eu aş opta pentru Drept sau Biologie, că ai zis ca poţi să extragi esenţialul.....acum totul depinde de ceea ce vrei tu. Eu te sfătuiesc să te gândeşti la ceva ce ai putea face şi care se caută, care aduci mulţi bani iar apoi să vezi la ce te pricepi şi ce ai putea face. Îţi urez baftă şi...să alegi ce e bine pentru tine. happy

| OhFuckIForgotMyNameAgain explică (pentru BăiiDuddă):

Cu dreptul mori de foame.
Unless, devii un politician netrebnic si nesatul.

Multumesc pentru raspuns! happy

| Alex_Ekke_1999 a răspuns:

Scuze ca ma bag, am doar 14 ani, peste o ora dau examen, dar simt nevoia de a-ti raspunde.
Trebuia sa te gandesti la chestia asta cand ti-ai ales liceul. Nici acum nu e prea tarziu, dar e mai greu pentru tine. Eu m-am gandit deja la lucrurile astea ca sa stiu la ce liceu sa ma duc.
Ma voi duce la un liceu cu profil economic, cum e Xenopol / Hermes sau multe altele. Astea sunt cele la care as vrea sa intru. Apoi ma duc la o facultate de economie(ASE), ajung contabil/manager, poate chiar avocat.

Uite. Daca te duci la o facultate bazata pe filologie te poti face profesor ( Prost platita, injurata de toti mucosii ) sau avocat. Avocatii, din cate stiu eu (m-am si informat), se platesc foarte bine. Cam asta am avut de spus. Succes! Sper sa-ti gasesti calea.