| angelinthedark a întrebat:

Nu stiu ce sa ma fac, sunt dependenta de suc, in special coca-cola, am incercat sa ma las, sa beau sucuri naturale, compot, dar degeaba.Imi place suscul cu acid, in special coca-cola, intr-o perioada beam cam 2, 5 l pe zi de cola, acum m-am cam lasat, dar nu trece zi fara sanu beau macar un pic, ca daca nu beau(fara gluma)parca ma simt rau si ma doare stomacul si capul, apoi dupa ce beau cola ma simt foarte bine, stiu totusi ca nu e sanatos, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| LoveMusic a răspuns:

Nu esti singura, mai sunt in cazul tau.Si mie imi place cola, dar nu in exces. Daca iti plac sucurile acide, incearca fanta sau chiar apa minerala :D.Coca-cola contine cofeina si nu este prea buna pentru organism, desi este buna la gust si racoritoare.Incearca sa bei tot mai putin, mai putin si pana la deloc.Incearca s`o inlocuiesti cu altceva. Uite, citeste aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola

http://www.coca-cola.ro/

Sper ca ti-am fost de ajutor.

9 răspunsuri:
| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Nu esti singurawinkinglaughing...incearca sa bei tot mai putinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint pline etichetele cu o compozitie nociva in cantitati industriale.

| malina_9455 a răspuns:

Mie imi face rau coca cola oddata am baut foarte mult cam 4 l intr-o zi si mi-a fost foarte bine a doua zi cand am baut o gura de coca colaa mi-a fost asa de rau incat am vomitat... ajunsesem sa am ameteli si sa-mi pierd cunostinta(fara gluma) m-am pus in pat si m-am culcat si mi-a mai trecut dar tot rau ma simteam si mi-am facut un suc natural din mere mi-a trecut definitiv. coca cola contine cofeina e ca si cum ai bea o cafea doar ca e cu acid. iti recomand sa bei suc fanta daca iti plac asa de mult sucurile cu acid. nici acesta nu este chiar bun dar o sa te dezveti de a bea in continuu coca cola

| MoNsTeR a răspuns:

Si mie imi place coca cola la masa mere. da nu beau in fiecare zi.este cand nu beau si cate o luna.nu-s disperat dupa el.beau mai mult apa minerala...si ai avansat si u adica nu mai bei chiar 2, 5 l p zi ci mai putin. daca te mai straduiesti un pic cre ko sa reusesti.inlocuiestel si u cu apa minerala.sau ia-ti o sticla de 0, 5 so bei intr-o zi.si nu mai iei alta in ziua aia.mei asa o luna sapoi ia-ti o doza de 0, 25 tot asa o luna.sapoi tot mai putin gen o sticla de 0, 5 la nu stiu cate zile de ex.alta sol nu stiustraight face

| roox a răspuns:

Păi într'o sâmbătă bea muuuultă cola(3 -4 l), ca următoarea zi să'ţi fie rău. Duminică o să bei doar ceai, o să'ţi fie rău.winking
Până nu o să'ţi fie fff rău, nu te laşi.
Aşa s-a lăsat o colegă de băutwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pregateste acasa sucuri naturale din mere + citrice, morcovi + citrice, mere + morcovi + zeama de lamaie(dupa gust) si din alte legume si fructe dupa dorinta ta.Aceste sucuri pot fi consumate asa sau diluate cu apa plata, pe langa faptul ca sunt un izvor de sanatate datorita vitaminelor, ajuta la fortificarea organismului si la mentinerea siluetei.

| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Nici eu nu ma pot lasa de colawinking beau de nici nu mai stiu cati ani laughingAi zice ca la mine la robinet curge colawinkingDaca nu beau 2-3 zile n-am chef de nimic laughing cel putin asa era inaintewinkingacum nu mai sunt asa de disperat dupa cola.Asa beau si eu o sticla pe zi laughingAcum o sticla ma tine 3-4 zile tongue Incearca sa bei de ex cateva zile 1 litru dupa aia tot scaziwinkingsau ai putea sa te apuci de sport sa faci ceva sa iti ocupi timpul sa nu te mai gandesti la colawinkingIti spun ca o sa meargalaughing

| ViseColorate_4467 a răspuns:

Ai devenit dependenta, si asta nu e deloc bine, chiar e un fapt ingrijorator.Incearca sa reduci cate putin in fiecare zi din cantitatea pe care o bei, apoi sa o reduci de tot.Nu e usor, dar gandeste-te ca e in joc satatatea ta.Cu timpul te vei obisnui si o sa ajungi chiar sa urasti sucurile cu acid, stiu din propria mea experienta. Poti inlocui sucurile cu acid cu sucuri naturale facute acasa[te va costa mai mult, ce-i drept] este de 1000 de ori mai bun la gust si mult mai sanatos, contine foarte multe vitamine. Poti sa incerci sa iti faci in fiecare dimineata cate un pahar de suc de portocale, iar la scoala iti cumperi de la alimentara o sticla de apa plata.Seara poti sa bei din nou un pahar de suc.Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai bea cola de loc