Întrebare recomandată | Lacrioara7889 a întrebat:

Nu ştiu cum să îmi ajut colega să slăbeacă.
Toţi din şcoală răd de ea de şi mai sunt şi alte fete din liceu mai grăsuţe. Fix de ea răd toţi şi mai ales un coleg din clasă îşi bate joc de ea de şi nici el nu este deloc slab, are doar norocul că este mare de înălţime. Îi spune mereu ei dar şi mie că noi două nu suntem fete ci băieţi şi răd toţi de noi.
La sport ne evită toţi şi dacă suntem în echipa lor fac urăt ☹️. Eu încerc mereu să fiu bună cu ei. Şi încă ceva, eu urăsc că dau muzica la maxim în clasă iar eu nu ascult manele, nu îmi plac (dar nu am nimic cu maneliştii doar că la şcoală e nevoie de linişte mai ales că este în boxă şi nu toţi avem acelaş gen de muzică preferat). Nu înţeleg de ce răd mereu de noi două de cum arătăm, doar suntem şi noi două oameni. Şi nu înţeleg cum o fată ar putea arăta precum un băiat? Noi mereu suntem foarte cuminţi şi foarte timide. Noi nu putem jigni pe nimeni, ne este frică că vor încerca să sară la bătăie iar noi urăm violenţa foarte mult.
Eu mereu am încercat să îmi repar împerfecţiunile din cauză că băieţii rad mereu de mine. Am devenit chiar obsedată de aspectul meu fizic şi îmi este foarte teamă să fac şi o amărătă de poză nu sunt în stare. Suntem foarte diferite de colegii noştri. Am părul vopsit verde pe jumătate, am avut curajul să ignor cuvintele lor jignitoare, am vrut să arăt că nu îmi pasă de părerea lor.

Răspuns Câştigător
| EGGc a răspuns:

Bun, înainte de tot si toate trebuie sa înțelegi 2 lucrui importante.
1. Nu rad de tine, tu acum treci prin bullying, tu nu realizezi ( asa cum nici eu nu am realizat când eram la generala) dar nu e vina ta si esti frumoasa asa cum esti in acest moment! Treaba asta nu se va sfârși daca slăbești (pe clasa a 5-a eram foarte grasă, în vara am slăbit foarte mult și puteam spune că am atins greutatea perfectă, dar comportamentul lor nu s-a schimbat fata de mine)., vor continua sa se ia de tine (nu pentru ca esti pufoasa, cum îmi place mie să spun) ci pentru ca ei vad ca te doare. De ce fac asta? Nu, nu e proasta educatie (nu judecăm un om pentru asta), pentru ca ei la rândul lor nu au o viață roz (e singurul lor mod de a trece peste traumele de acasă, crede-ma, persoanele alea care rad mai mult au o viață mult mai rea). Nu e vina ta, e vina lor, tu esti perfectă! Dacă există doar o persoană care trece prin momente grele acasă potate influenta toată clasa, cineva mereu pornește iar ceilalți vor să pară cool.
2. Nu aici se cauta ajutorul, părinții mei nu m-au inteles când le exmplicam faptul că treceam prin bullying, în felul meu copilăros (treaba a decurs in felul urmator: de la " x rade de mine si nu imi spune nimeni de ce " la " mi-au rupt caietul pentru ca nu voiau să le dau tema " si " se iau de mine pe față si am ajuns sa ma balbai si sa nu mai pot vorbi in fara lor"). Luasem vina asupra mea, "este vina mea ca au ras pentru ca m-am balbait", "e vina mea ca nu le-am dat tema, dar ca scrisesem urat si nu voiam să râdă iar de mine" chiar și " se comporta violent cu mine pentru ca nu stiu sa fiu ca x". Chiar dacă părinți vor crede la început că e doar o ceartă între copii, tu insista. Anunta diriginta! (Avusesem o înțelegere cu dirigintă mea la monumentul respectiv, ea nu spune tuturor din clasa ca "am parat", doar celui care exagera, si bate apropouri subtile. Este si ea om si are copii acasa, te va intelege chiar dacă nu ești preferată ei, în fosta mea clasa cei care ma traumatizasera erau cei mai iubiți de ea si totusi făcuse tot ce ii statea in putina pentru mine după ce aflase).
Daca treaba nu se opreste? Treci la directoare sau/si consiliul profesoral. Devin-o rea cu toti, pentru ca modul tau de a acționa cu "vreau sa fiu buna cu toată lumea" ii lasa sa continue.
Rea nu in sensul "te bat" ci apara-te, sa nu iti fie rusine sa le spui tuturor ca te iubesti pe tine si (din perspectiva ta) ei arata ciudat. Arata-le că ai coloana vertebrală și nu te mai doare ce zic ei, eu luasem o atitudine seacă si ironică, imi făcusem prieteni in alte clase ( cu o fata inca tin legatura, ea fiind in aceeasi situatie cu mine, doar ca eu am apărat-o pe ea in acele momente, imi vine sa plâng când ma gandesc ca acum e cea mai bun prietena a mea si amândouă am devenit niste " scorpii" care nu lasă pe nimeni sa le calce pe "coada ", suntem fericite amândouă pentru ca nu mai suntem "fetele înțelegătoare " si " alea care se enervează repede", "alea cu principii " si "alea duse cu pluta pe care toată lume le iubeste pentru se iubesc pe ele", iar cine nu ma înghite sa le stea in gât big grin). Am trecut peste complexe si am devenit oamenii aia care isi construiesc propriile grupuri după persoanele care merita.
Sper ca experienta mea de viata sa te ajute sa înțelegi ca esti perfectă si chiar dacă devii "paracioasa" vei deveni si fericita, iubeste-te ca doar asa te va iubi si lumea pe tine!
Ps: am observat ca băieților le plac fetele pufoase pentru ca alea de tip "scândură" (fara sa jignesc) nu au forme, daca vrei sa slăbești sa o faci doar pentru ca tu vrei asa (niciodata sa nu schimbi ceva la tine pentru altcineva).

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar sunt copii, ei nu inteleg asta. Nu ai ce sa le explici, pentru ca nu o sa inteleaga niciodata, cel putin momentan.
Mentalitatea lor nu este una matura si asta li se pare amuzant.

Imi pare rau ca te simti asa, si treci prin acest lucru. Da, este ok sa ai si o forma oarecum normala, nu grasa, dar acest lucru nu ar trebui sa te deprime. Cum am spus la inceput, sunt copii si asta fac ei. Nu trebuie sa te supere, pentru ca nu are rost. Ce sa le ceri? Gandeste-te ca viata este asa de scurta si lumea este asa de mare, noi nu reprezentam chiar nimic pentru acest infinit univers, incat nu are rost sa iti bati capul cu niste copii pe care peste cativa ani nu o sa ii mai vezi niciodata, oricum. Nu te mai gandi la ce zic ei acolo, pentru ca sunt doar niste conceptii.

Legat de slabit... incearca sa nu mai mananci asa mult si sa eviti sedentarismul. Consuma multe fructe si legume si o sa slabesti incet incet. Tot acest proces ar trebui sa fie unul placut, ca o parte din viata, nu trebuie sa faci asta ca pe ceva negativ, de care vrei neaparat sa scapi. Incet si cu rabdare.

| Eireann a răspuns:

Nu zic ca e rau sa slabesti daca ai kilogram in plus... Insa asta nu o sa ii opreasca sa rada, o sa gaeasca altceva, hainele, parul... Dar cam asta e tot ce au. Cand o sa vina viata peste ei o sa fie dragut. Cum o sa fie daca ei o sa aiba un copil cu dizabilitati de care o sa rada colegii la scoala? Cum o sa fie cand o sa trebuiasca sa se roage de un om de care au ras ca sa primeasca un loc de munca? Cum o sa fie cand o sa se lege aiurea de cine nu trebuie si o sa o incaseze urat de tot? Nu e vorba ca le vreau raul, vreau doar sa spuna ca viata are obiceiul sa iti dea niste lectii de te doare capul.

Răspuns utilizator avertizat
| Lacrioara7889 explică:

O colegă a spus că ori cum toată lumea îşi bate joc de mine şi asta m-a durut foarte tare?
Mai am o colegă care este batjocorită pe motiv că avut un accident oribil iar toţi răd de ea că îi tremură măna cănd scrie şi nu poate scrie o dată cu noi iar ea face poză şi scrie acasă. Şi ea este batjocorită băieţi se prefec că o plac iar pe la spate răd de ea că vai ei sunt frumoşi.