| TiberiuFasole a întrebat:

Nu stiu daca e categoria potrivita dar am nevoie de raspuns cat mai repede, cum sa nu mai fiu timid? Asta e problema mea cea mai mare, la scoala ma refer. Cand sunt in clasa nu ma pot misca, si profesoara zice ca nu am invatat, la teste se vede ca invat, dar in rest sunt cel mai slab. Am 3 intrebari la final:
1.Cum sa nu mai fiu timid?
2. Diferenta dintre a fi timid si a fi "rau" este...
3.E mai usor sa fi bun cand esti timid sau cand nu esti timid?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Intrebarile tale sunt interesante insa eu zic sa nu-ti bati capul atat pentru ce spune profesoara fiindca ea este una insa nu toti gandesc ca ea. Poate tu esti timid la scoala insa in viata timiditatea va disparea cand vei intalni persoana potrivita, care te va ajuta sa o depasesti, adica o fata care sa te aprecieze asa cum meriti si sa-ti fie aproape. Pt inceput, te sfatuiesc sa fii cat mai natural si sa nu-ti bati capul cu prostii. Einstein era corigent la scoala, dar asta nu l-a impiedicat sa ajunga marele Einstein caruia ii datoram o multime. Deci, tu invata sa stii si nu-ti mai bate capul cu ce gandesc ceilalti sau cum te vad; parerea lor e mai putin importanta, tu trebuie sa te simti stapan pe tine, cu curaj si incredere si sa lupti intotdeauna, orice s-ar intampla. Daca vreodata cineva ti-a spus ca esti "rau", atunci tu straduieste-te sa le arati mereu ca esti o persoana exceptionala, insa nu te lasa calcat in picioare de nimeni; bunatatea e o calitate nu o carpa de sters picioarele. Prieteneste cu oameni care te apreciaza, vorbeste si fii deschis, indiferent daca ei rad de tine; poate ei rad fiindca nu inteleg ideile tale, dar cineva tot le va intelege. Nu toti avem curaj si alte n calitati, mai sunt si oameni timizi care trebuie apreciati fiindca lupta din sufletul nostru nimeni nu o stie, deci ceea ce ceilalti vad e doar titlul romanului, actiunea numai noi o cunoastem in intregime. Te rog, ai incredere in tine si in D-zeu! Daca El te-a facut asa, tot El te va ajuta sa mergi si mai departe, deci fii calm, invata bine si nu te da batut! Numai bine!

| TiberiuFasole explică (pentru Caro34):

Foarte frumos raspunsul.

1 răspuns: