| alonet a întrebat:

"nu te uita la ea cat e de frumoasa, fi sigur ca deja exista cineva care e satul de ea" ce parere aveti despre aceasta expresie si care din voi o aplica?

Răspuns Câştigător
| airskater a răspuns:

Expresia aceasta este relativă

Sunt sigură însă că mulţi băieţi o aplică, deoarece ştiu şi faptul că atunci când o fată este o frumuseţe ieşită din comun, băieţii devin mai timizi, decât de obicei. Gândurile de genul " este prea bună pentru mine ", " nici nu mă observă ", " îşi va bate joc de mine ", " sigur este îngâmfată " etc., fac pe unii băieţi/bărbaţi să devină incomozi şi această senzaţie nu vă place pentru că nu vă este prea familiară şi nici nu vreţi să fie. Şi în pshiologie există acest tip de reacţie, la o situaţie de stres, că dacă ceva ne tulbură şi ne face să ne pierdem şi firea sau să ne blocăm pe moment, atunci câţiva dintre noi aleg calea de ignorare ( " Las' că nici nu vreau s-o cuceresc, precis este o răsfăţată şi o fiţoasă, mai bine nu mă apropii " )

Poate este adevărat, dar poate nu. Această expresie se poate aplica la orice tip de om, dacă analizăm numai exteriorul, căci nu poţi vedea în sufletul unui om, deci orice se poate ascunde în orice corp. Când cineva îţi dă un cadou poate să fie mic şi pricăjit, şi poate totuşi când îţi bagi mâna ţi-o prinde o cuşcă pentru şobolani. Şi acelaşi lucru se poate întâmpla şi cu un pachet mai frumos. Deci nu-ţi poţi da seama ce se ascunde în ceva/cineva, dacă nu vrei să-l/s-o cunoşti.

Însă, este adevărat, că în general există această părere răspândită despre fetele frumoase, cum că ar fi mai egoiste, mai tupeiste decât celelalte, dar să ştiţi, băieţi, că acest lucru nu este neapărat adevărat. Dacă aţi avea curajul ca măcar să salutaţi o fată frumoasă care vă place, aţi vedea că nu muşcă.
Ca să nu menţionez că nu trebuie să vă bateţi joc sau să inventaţi reguli şi expresii batjocoritoare legate de fetele frumoase, pentru că nici ele nu-şi bat joc de băieţii care nu sunt neapărat macho ( normal că există excepţii, dar există şi multe fete frumoaste cu bun simţ )
Problema este că foarte mulţi oameni sunt ori invidioşi, ori speriaţi, ori loviţi de prea multe ori de viaţă, însă cel mai logic şi mai uman lucru ar fi să nu avem prejudecăţi legate de orice lucru, pentru că ne construim cu propriile mâini şansa de a rata foarte multe lucruri în viaţă, când de fapt care este riscul? Un om inteligent poate trece peste orice dezamăgire bruscă sau peste orice om neplăcut, după părerea mea, deci nu are rost să ne izolăm mental şi să ne furăm propria şansă de a experimenta ceva nou, care oricum, nu ne poate distruge. Omul nu poate fi distrus de către nimeni, omul se AUTOdistruge numai, fără a-şi da seama că nu trăim ca să facem totul perfect... trăim ca să ne antrenăm
pentru a nu ne descuraja niciodată,
pentru a nu renunţa niciodată,
pentru a începe mereu din nou dacă este nevoie

O viaţă bună!

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Perfect adevarata.As aplica expresia asta numai in contextul in care as cunoaste personal tipa si "victima"hee hee

| Bacemi a răspuns:

Am auzit asa ceva exprimat intr-o maniera diferita. Probabil se refera ca nu trebuie sa suspini dupa o persoana, ca nicio fata nu e zeita si ca desi iti pare rau ca nu esti tu la bratul ai motive sa fii fericit. Probabil se refera la faptul ca persoanele frumoase de obicei fiind constiente de asta vor toata lumea la picioare. Eu nu sunt adeptul acestor vorbe. Mai degraba as spune : Frumusetea e direct proportionala cu lipsa femeii.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Se referă în sensul că frumuseţea e ceva trecător peste 30 de ani persoana aceea nu va mai arăta la fel. Există cineva care e sătul de ea. dacă există numai frumuseţe şi suflet 0 atunci e complet adevărată. Nu o aplic.

| Silvia a răspuns:

Nu mi se pare adevărată şi nu îi găsesc sensul thinking

| Bii26 a răspuns:

Bună
Asta e nouă. Nu am mai auzit-o.Sunt mulţi care o folosesc dar nu am auzit prieteni sau rude să o folosească. Unii poate că o folosesc. şi are perfectă dreptate. Poate că înainte ca tu să te îndrăgosteşti de ea cineva chiar s-a săturat de acea persoană.(nu tot timpul seîntamplă aşa ceva)
Pa, pa

| alonet explică:

Eu cand am auzit-o era exprimata cu privire la a nu iti alege o fata dupa frumusetea ei ci dupa interiorul ei... pentru ca frumusetea e trecatoare. oricum si eu am fost surprins de aceasta expresie si multumesc tuturor celor ce au raspun happy

| Just1dream a răspuns:

Da. e adevarata si merita aplicata. apreciez mult baietii care nu se lasa condusi doar de frumusetea unei femei, ci cauta si mai adanc in sufletul ei (se gasesc din ce in ce mai rar si chiar merita apreciati)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta n-am mai auzit-o pana acum, dar daca stai sa te gandesti bine poate fi si adevarata.
Frumoasa, banuiesc ca te referi la frumusetea exterioara, asa ca nu ai de unde stii cum se comporta/vorbeste si multe altele.Mai exista si frumusete de "fatada", cred ca aici intra tipele care exagereaza mai mereu cu fondul de ten/machiajele...
Afirmatia ta poate fi corecta, in majoritatea cazurilor.Interesant mod de a privi lucrurilebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o anumita logica expresia dar, unde scie ca ce nu-i mai place altuia nu trebuie sa imi placa nici mie?