| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa imi dastainui viata pe TPU,dar,na,vreau si eu putin ajutor,nu mai suport.
Nu mai am inceredere in familie. Vad copii normali care se bucura dar,eu sufar un calvar acasa,si asta e ceva nefericit.
Ce as putea face pentru a avea o viata mai buna.
Mama mea,nu e ca toate mamele,m-a rasfatat prea mult,desi eu nu sunt obisnuita,si acum,cand se face un scandal,totul cade spre mine.
Urasc asta, imi urasc viata, sunt doar un copil de 14 ani,si de fapt,traiesc o viata cu certuri in familie,care se termina cu amenintari si cu plansesete ale mele.
Nu vreau sa mint,imi iubesc mama,dar ma duce la disperare,nu mai suport.
Nu vreau ca cineva de la politie etc. sa ma scoata din casa si apoi sa stau intr-un camin gandindu-ma ca maicuta mea iubita,ma uraste.
Vreau o viata normala,cu rasete,cu prieteni,in traducere,VIATA, cea ce eu nu am.
Intelegeti-ma, si ajutati-ma!

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu esti cumva tu mai sensibila datorita faptului ca ai fost prea rasfatata?
Cand erai rasfatata era bine in familia ta sau dupa aia s-a intamplat ceva care a adus stresul la voi?
Trebuie sa stati jos si sa discutati: tu, si parintii tai, comunicarea este cea mai importanta, trebuie sa aflii cu ce sunt ei nemultumiti ce ar dori ei, tu de ce esti nemultumita si ce ai dori, dupa care cautati impreuna solutia.
Daca va iubiti sincer, trebuie si sa va respectati reciproc, indiferent de varsta si de ierarhie in familie.

| FashionCellia a răspuns:

Cred ca gresesti sau ca exagerezi. Poate e spm-ul de vina.Incearca sa vorbesti cu ea oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia sa dai mai multe detalii, nu iti prea pot da un sfat daca nu stiu cauza certii, deoarece nu stiu cine are dreptate.
Incearca sa nu mai fi atat de sensibila la ce vezi in jur si ce ti se intampla. Daca demonstrezi ca-ti paza si ca esti sensibila, toata lumea o sa-si bata joc de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci vreau sa am o viata, prieteni, rasete, fericite, curcubee. Dar e total invers.
Ma cert cu maicamea de la un fir de praf.
Am imsomnii de la 10 ani, si asta ma face sa nu dorm.
Rezumat: Am stat cu bunica mea pana la 8 ani,a venit mama din Spania,ma rasfatat ca pe o nesimtita,si m-am obisnuit cu bani,dar era ceva nou,acum avem posibilitati minuscule,si nu vreau bani,dar nu vreau certuri.
Vreau prieteni.
Ma cert cu mama ore intregi.
Eu m-am dus in sufragerie sa ma culc,a venit mama, si m-a vazut ca nu dorm, a zis asa ''Daca nu te culci, eu ma duc pe banca afara sa ma culc, si daca revin si te gasesc la calculator te omor.''
E urat.
Cum sa imi fac prieteni cu o asa o viata?
Ce sa fac?